Παράδοση άνευ όρων

Ο χειρότερος φετινός Κολοσσός γνώρισε βαριά ήττα στο Λαύριο (80-62) από την τοπική ομάδα, χάνοντας ουσιαστικά με κατεβασμένα τα χέρια. Για τους «θαλασσί» τίποτα δεν πήγε καλά στο Λαύριο, αφού με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (προηγήθηκαν με +7), υποτάχθηκαν δίκαια στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Η άμυνα των «θαλασσί» έμπαζε από παντού, στην επίθεση η μπάλα δεν πήγαινε με τίποτα στο διχτάκι και η βαριά ήττα ήρθε φυσιολογικά για τους Ροδίτες, οι οποίοι έχασαν το ρυθμό τους μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και τη νίκη επί της Α.Ε.Κ. Ο Κολοσσός είχε μόλις 3/22 τρίποντα (όλα ο Μπρέι), με το Λαύριο να έχει τις διπλάσιες ασίστ (22 έναντι 11).
Εφιαλτικό αποδείχθηκε το β’ δεκάλεπτο για τον Κολοσσό… Οι «θαλασσί» ήταν σαν να μην εμφανίστηκαν στο παρκέ, με το Λαύριο να κάνει επιμέρους σκορ 29-8(!) και να προηγείται με +14 στο ημίχρονο (40-26). Κι όλα αυτά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι «θαλασσί» είχαν προηγηθεί με +7 στο α’ δεκάλεπτο (11-18), ενώ 3.42’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 28-26. Αυτό σημαίνει ότι το Λαύριο σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά έκανε σερί 12-0(!) και πήρε αυτή τη σημαντική διαφορά στο ημίχρονο. Τη μεγαλύτερη ζημιά στους Ροδίτες έκαναν οι Ουίγκινς και Μουρ, με ευχάριστη έκπληξη για τον Χρήστο Σερέλη τον Κουζέλογλου, που τα έβαλε όλα στο α’ ημίχρονο. Ουσιαστικά αυτή η διαφορά των 14 πόντων αποτυπώθηκε και στα στατιστικά, με το Λαύριο να έχει 9 ριμπάουντ περισσότερα στο διάστημα αυτό, 6 περισσότερες ασίστ και τον Κολοσσό να έχει μόλις 1/11 τρίποντα.
Στο α’ δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στάθηκε πάρα πολύ καλά και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κράτησε χαμηλά το Λαύριο στο σκορ. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις κυρίως από τον Γκρίφιν και έτσι έκανε το σκορ 8-10 (στο 5’) και 9-13 στο 6’. Μάλιστα με το μοναδικό του τρίποντο (το σημείωσε ο Μπρέι στο α’ ημίχρονο), η ψαλίδα άνοιξε στο +7 (11-18), με τον Κολοσσό να δείχνει ένα πολύ καλό πρόσωπο και να παρουσιάζεται καλά διαβασμένος.
Στο β’ δεκάλεπτο όμως τα πάντα άλλαξαν… Το Λαύριο έμοιαζε σεληνιασμένο και ο Κολοσσός απόλυτα υπνωτισμένος. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, πήραν τα ριμπάουντ, έτρεχαν ασταμάτητα και έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και μείωσαν σε 16-18, ενώ με τρίποντο του Κουζέλογλου πλησίασαν ακόμη περισσότερο 19-21. Το παιχνίδι πλέον απέκτησε άγριο ενδιαφέρον, με το Λαύριο να ισοφαρίζει σε 23-23 (16’), ενώ με τρίποντο του Κουζέλογλου έκανε το 26-25. Μετά το 28-26, το Λαύριο κυριάρχησε στο παρκέ και κάνοντας σερί 12-0 σε διάστημα λιγότερο των τεσσάρων λεπτών διαμόρφωσε το 40-26.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει από το σοκ στο Λαύριο, με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος των γηπεδούχων, οι οποίοι μάλιστα δεν επαναπαύτηκαν στο +14. Με δίποντο του Ουίγκινς το σκορ από 42-29 έγινε… 49-29 (24’), με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +20 για το Λαύριο, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Με τους Τζόουνς και Μπρέι, ο Κολοσσός έδειξε σημάδια ζωής (51-36 στο 26’), αλλά ήταν φανερό ότι τα πάντα είχαν κριθεί νωρίς. Το Λαύριο είχε πιο καθαρό μυαλό, έπαιξε καλύτερα και έκανε το 55-38 στο 29’, κλείνοντας με +18 το γ’ δεκάλεπτο (60-42) και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Γ.Σ. Λαυρίου δεν σταμάτησε και έκανε το σκορ 64-42 (32’) και 69-44 με τρίποντο του Λέγκικα στο 34’. Με τραγικά ποσοστά στα τρίποντα και με βασικούς παίκτες σε καλή μέρα δεν άλλαξε κάτι μέχρι και το τέλος του αγώνα. Οι «θαλασσί» πάντως μείωσαν σε 74-56 στο 36’ και το ζητούμενο ήταν να ρίξουν όσο μπορούν τη διαφορά. Με τον Μπρέι να είναι η μοναδική αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα το σκορ έγινε 74-58, με τους «θαλασσί» να μεγαλώνουν το σερί τους σε 5-16 και να κάνουν το 74-60 με τον Σχίζα. Το Λαύριο απάντησε (78-60) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν εύκολα με 80-62. Από τους νικητές ο Κουζέλογλου έκανε το παιχνίδι της ζωής του, ενώ πολύ καλή παρουσίαείχαν οι Μουρ και Ουίγκινς. Από τους «θαλασσί» καλύτεροι ήταν οι Μπρέι και Σχίζας, με τους Αμερικανούς Χάρις, Τζόουνς και Ράιτ, καθώς και τον Κροάτη Πρόστραν να μένουν σε χαμηλές πτήσεις. Ο Κολοσσός τη μεθεπόμενη Δευτέρα (15:45) θα φιλοξενήσει στο «Βενετόκλειο» τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τη Basket League.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-18, 40-26(ημ.), 60-42, 80-62
Διαιτητές: Σώμος- Ανδρικόπουλος- Καλδίρης
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Βεργίνης 5(1), Λέγκικας 3(1), Κουζέλογλου 13(2), Νίξον 5(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12(1), Μουρ 19(1)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Τζόουνς 4, Σχίζας 13, Πρόστραν, Γεωργαλλής, Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18(3), Παπαδάκης, Ράιτ 6.