Ροδίων Άθλησις: «Πάτησε» τον ΟΦΗ και βλέπει άνοδο!

Η καρδιά της ανόδου χτυπάει ακόμη για τα καλά στο Ροδίων Άθλησις. Μετά από μία συγκλονιστική εμφάνιση, οι Ροδίτες λύγισαν με 3-1 σετ τον βασικό τους αντίπαλο Ο.Φ.Η. και πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη κυρίως για το γόητρο τους και εν όψει των πλέι-οφ. Παρά το γεγονός ότι το Ροδίων Άθλησις έχασε τους Μαυροβουνιώτη και Οικονόμου, δείχνει ότι παραμένει σε πολύ υψηλό επίπεδο και θα διεκδικήσει την άνοδο. Με τέτοιες εμφανίσεις, όπως η σαββατιάτικη, η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη δεν έχει να φοβάται τίποτα!

Η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη «έτρωγε σίδερα» στην κυριολεξία και ήταν απόλυτα κυρίαρχη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και πεισμωμένοι, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των Κρητικών. Το πολύ δυνατό σερβίς του Ροδίων Άθλησις, οι καλές υποδοχές και το καθαρό μυαλό έδωσαν προβάδισμα από την αρχή στους Ροδίτες. Το σκορ έγινε 5-1, με τον Ο.Φ.Η. να πλησιάζει σε 7-5 και 12-9. Αυτή ήταν η τελευταία επαφή των φιλοξενούμενων με το σκορ στο 1ο σετ. Με άσους του Σαρικεϊσογλου το σκορ έγινε 17-9, οπότε και όλα πήραν το δρόμο τους. Το Ροδίων Άθλησις έκανε το 20-12 και πήρε το σετ με 25-16, κάνοντας μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα.

Όπως ήταν εύλογο στο 2ο σετ, ο Ο.Φ.Η. ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Το 3-1, έγινε 7-11, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και μετέτρεψαν το 8-13 σε… 14-13. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το Ροδίων Άθλησις να κάνει το 20-18 και τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε 21-21 και 23-23. Ένα μπλοκ και ένα λάθος των γηπεδούχων χάρισε το σετ στον Ο.Φ.Η. και το 1-1 ήταν γεγονός (23-25)

Η αντίδραση του Ροδίων Άθλησις ήταν εξαιρετική στο 3ο σετ… Οι Ροδίτες μπήκαν δυνατά (5-1) και δεν επηρεάστηκαν από το χαμένο σετ. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (9-5, 10-8). Το 16-14., έγινε 21-16 και το… 2-1 είχε δρομολογηθεί, με τους παίκτες του Ροδίων Άθλησις να κάνουν κατάθεση ψυχής. Ο Ο.Φ.Η. πλησίασε σε 23-20 και 24-22, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που δικαιούνταν με 25-22.

Στο 4ο σετ οι παίκτες του Αλέξη Καμπερίδη έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα… Το Ροδίων Άθλησις στο πιο κομβικό σημείο προηγήθηκε με 15-10 και 16-11, ενώ έδειχνε ότι θα έφτανε άνετα στη νίκη. Ο Ο.Φ.Η. όμως μετέτρεψε το 20-15 σε 20-21 και ακολούθησε… μάχη. Με άσο του Σαρικεϊσογλου, το Ροδιων Άθλησις προηγήθηκε 23-22, για να προσπεράσουν ξανά οι Κρητικοί με 23-24. Το σερβις του Εφραιμίδη βρήκε το φιλέ (24-24), ενώ το λάθος του Τζελάτι έκανε το σκορ 25-24. Ο Βασίλης Προδρομίδης με «άσο» έγραψε τον… επίλογο του αγώνα στο «Ροδίων Παιδεία».

«Παίζαμε για το γόητρο και μόνο σε αυτό το παιχνίδι, καθώς έχουμε εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Θέλαμε όμως να κερδίσουμε και να ευχαριστήσουμε και τους φίλους του ΟΦΗ που είναι στο νησί και ήρθαν να μας δουν.

Δεν ήμασταν τόσο καλοί και πρέπει να μάθουμε από αυτή την ήττα. Να δούμε τα λάθη μας», ανέφερε o προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης, μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Τα σετ: 25-16 (21’), 23-25 (26’), 25-22 (27’), 26-24 (32’)

Διαιτητές: Ονόπας- Σταματίου

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Καμπερίδης): Μακρής, Σαρικεΐσογλου, Παππάς, Σακόγλου, Ποτολίδης, Προδρομίδης, Αρβανίτης, Ηλίας.
Ο.Φ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Ζλατιλίδης): Αντιφάκος, Σκαρλατίδης, Εφραιμίδης, Μπάσης, Τζελάτι, Κομητούδης, Καρασαββίδης, Κολτσιάκης.

Παντελώς αδιάφορη είναι πλέον για τις θέσεις των πλέι-οφ η τελευταία αγωνιστική (14η) στον 1ο υποόμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας. Ο Ο.Φ.Η. (παρά την ήττα του στο Ροδίων Άθλησις) θα είναι 1ος, οι Ροδίτες 2οι, ο Πανιώνιος 3ος και ο Πανερυθραϊκός 4ος ότι και να γίνει στα τελευταία παιχνίδια. Στα πλέι-οφ οι ομάδες θα ξεκινήσουν ως εξής: Ο.Φ.Η. 4, Ροδίων Άθλησις 3, Πανιώνιος 2, Πανερυθραϊκός 1. Όλοι θα παίξουν με όλους (σύνολο 6 αγωνιστικές) και οι δύο πρώτες ομάδες θα προκριθούν στο φάιναλ-φορ με τις άλλες δύο ομάδες από τον άλλο όμιλο νότου, οπότε και τα ζευγάρια θα είναι χιαστί.