Στο φάιναλ-φορ η Ακαδημία

Την πρόκριση της στο φάιναλ-φορ του παιδικού πρωταθλήματος πανηγυρίζει και μαθηματικά (μαζί της και ο Φοίβος Κω) η Ακαδημία Καλύμνου, η οποία κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι την Ε.Α.ΚΑ. με 54-51. Με ψυχή χιλίων λεόντων, η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη γύρισε το ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 20-10, πήρε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης για την τελική φάση, αφήνοντας εκτός και μαθηματικά την Ε.Α.ΚΑ. Μάλιστα, η Ακαδημία είναι και το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση, αφού τώρα θα κληθεί να υπερασπιστεί το +32 (75-43) στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Φοίβο Κω.
Στη χθεσθνή αναμέτρηση η Ε.Α.ΚΑ. ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και με κορυφαίο τον Κουλιανό (πέτυχε 30 από τους 51 πόντους της ομάδας του), ξέφυγε με +9 (9-18), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να θέλουν νίκη με +8 για να περάσουν στο φάιναλ-φορ. Η Ακαδημία είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, αλλά με την Ε.Α.ΚΑ. να έχει πάντα το προβάδισμα. Η ομάδα του Σωτήρη Τσακαλίδη προηγήθηκε με 34-41 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τα πάντα κρίθηκαν στη συνέχεια… Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Ακαδημία μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε. Έπαιξε καλή άμυνα, πλησίασε στο σκορ και στο τέλος έκανε τη μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση στο φάιναλ-φορ της Ιαλυσού.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-18, 22-26(ημ.), 34-41, 54-51
Διαιτητές: Φάκαρος- Μητσού
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς, Σισώης 16(4), Πελεκάνος 5, Ρογαλίδης 16(2), Μουνούχος, Λαμπρινός, Ρεΐσης 12(2), Τρικοίλης 5(1).
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Τσακαλίδης): Κουλιανός 30(1), Κουλλιάς, Λεούσης 4, Ζαγοριανός 5(1), Μηλιάδης, Σιδέρης 8(1), Σδρέγας 4, Σμαλιός.