ΓΑΣ Ιάλυσος- Α.Ο. Πυλίου: 2-2: Ισοπαλία… και η αγωνία συνεχίζεται

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν ΓΑΣ Ιάλυσος και Α.Ο. Πυλίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στις αρχές κάθε ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Το ισόπαλο αποτέλεσμα διατήρησε τον ΓΑΣ Ιάλυσος μέσα στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Α.Ο. Πυλίου βρίσκεται οριακά πάνω από αυτή, με την αγωνία για τις δύο ομάδες όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία να συνεχίζεται.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Α.Ο. Πυλίου, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στον 2ο λεπτό, με τον Βουκομάνοβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από λάθος του Ανδρούτσου και πλασέ του Χατζηνικολάου (1-0).
Οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσος επηρεασμένοι από την ψυχρολουσία του γκολ που δέχθηκαν, χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να συνέλθουν και από το 13ο λεπτό πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο.
Οι «τοξοβόλοι» απείλησαν με την κεφαλιά του Κονέ (13ο λεπτό), έπειτα από κόρνερ του Γεωργιάδη και με πλασέ του Εμπουμπά (34ο λεπτό), όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.
Ο Α.Ο. Πυλίου στο 35ο λεπτό είχε τη δικιά του ευκαιρία, με το σουτ του Τουργαΐδη να κοντράρει σε αμυνόμενους και στο 41ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος έφτασε στην ισοφάριση.
Ο Γεωργίου με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Εμπουμπά που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Τοπουζλή, κάνοντας το 1-1 για τους «τοξοβόλους», με τον σκόρερ να μην πανηγυρίζει το γκολ σεβόμενος το πέρασμα του από τον Α.Ο. Πυλίου και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 49ο λεπτό ο Μαυρόπουλος με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου κάνοντας το 2-1 για τον Α.Ο. Πυλίου.
Το γκολ ανάγκασε τον ΓΑΣ Ιάλυσος να βρει στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση, με συνέπεια να αφήσει χώρους στην άμυνα του.
Οι «τοξοβόλοι» απείλησαν στο 54ο και 62ο λεπτό με τον Δελαπόρτα και στο 63ο λεπτό με τον Μπουσμπίμπα, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα.
Ο Α.Ο. Πυλίου είχε τις δικές του στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα του στο 58ο, 68ο και 76ο λεπτό, με τους Δρόσο, Χατζηβασίλη και Κότζα να είναι άστοχοι.
Στο 90ο λεπτό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τοπουζλή και στο 92ο λεπτό οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν, φτάνοντας στην ισοφάριση, με την κοντινή κεφαλιά του Πατσίλη να διαμορφώνει το τελικό 2-2.
2ο λεπτό, γκολ: Τραγικό λάθος από τον Ανδρούτσο, ο οποίος λίγο έξω από την μεγάλη του περιοχή έχασε την μπάλα από τον Χατζηνικολάου, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πλάσαρε και ο Βουκομάνοβιτς σε κενή εστία έκανε το 1-0 για τον Α.Ο. Πυλίου.
13ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΓΑΣ Ιάλυσος. Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Κονέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
34ο λεπτό: Μπαλιά του Γεωργιάδη στον Εμπουμπά που ξέφυγε από τα δεξιά, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει άουτ.
35ο λεπτό: Ο Βουκομάνοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά, γύρισε για τον Τουργαΐδη που έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει τελευταία στιγμή με αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ.
41ο λεπτό, γκολ: Εξαιρετική επίθεση από τους γηπεδούχους. Ο Μπουσμπίμπα τροφοδότησε τον Γεωργίου στα δεξιά, ο τελευταίο με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Εμπουμπά που με καρφωτή κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Τοπουζλή ισοφαρίζει σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
47ο λεπτό: Εξαιρετική ενέργεια του Κότζα από τα αριστερά, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στον Ανδρούτσο.
49ο λεπτό, γκολ: Οι φιλοξενούμενοι ξεκινάνε το δεύτερο ημίχρονο, όπως και το πρώτο, με γκολ. Ο Μαυρόπουλος πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και με ένα εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Ανδρούτσου κάνοντας το 2-1 για τον Α.Ο. Πυλίου.
54ο λεπτό: Κόρνερ του Δελαπόρτα από τα αριστερά, προβολή του Καραγεώργη στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Τοπουζλής.
58ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Ο Κότζα με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Δρόσο στην πλάτη της άμυνας, αυτός πλάσαρε τον Ανδρούτσο που απέκρουσε αρχικά και με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
62ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
63ο λεπτό: Σουτ του Μπουσμπίμπα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ.
68ο λεπτό: Φάση διαρκείας στα καρέ του Ανδρούτσου και σουτ του Χατζηβασίλη που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
76ο λεπτό: Κάθετη πάσα του Βουκομάνοβιτς στον Κότζα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Ανδρούτσο, έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα του ΓΑΣ Ιάλυσος να αποκρούει την μπάλα.
90ο λεπτό: Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΓΑΣ Ιάλυσος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δελαπόρτας με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τοπουζλή.
92ο λεπτό, γκολ: Εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα, ο Γιώργου ολομόναχος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Πατσίλης με νέα κεφαλιά προ κενής εστίας ισοφάρισε σε 2-2 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Καραγεώργης, Γεωργιάδης (51ο Δελαπόρτας), Μπουσμπίμπα, Εμπουμπά, Γιώργου, Κονέ (33ο λ.τρ. Γεωργίου), Τερζίου, Μαχαιράς, Χατζηνικόλας, Σάββας (81ο Πατσίλης).
Α.Ο. Πυλίου: Τοπουζλής, Μπέρτος, Παναγιωτόπουλος, Μπριλάκης, Μαυρόπουλος, Κότζα, Βουκομάνοβιτς (93ο Συντυχάκης), Δρόσος, Χατζηβασίλης, Δρόσος (93ο Σκέντζος), Τουργαΐδης (82ο Κατσέλης), Χατζηνικολάου (67ο Τάσιος).