Ηρόδοτος- Διαγόρας: 1-2: «Άλωσε» το Παγκρήτιο ο «γηραιός»

Με εκτός έδρας «τρίποντο» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 2ο όμιλο (Νότιο) ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 του Ηρόδοτου στο Παγκρήτιο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο Διαγόρας βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί νωρίς στο σκορ. Ο Μπαστιάνος ανατράπηκε στην περιοχή, με τον Κατοίκο να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουιρουκίδης και ήταν εύστοχος, κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό» στο 7ο λεπτό.
Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Τάτση ξεκίνησε να πιέζει την άμυνα του Διαγόρα και για όλο το υπόλοιπο ημίχρονο ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 στο 32ο λεπτό με τον Χατζησάββα να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, πληρώνοντας με το ίδιο… νόμισμα τον Διαγόρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στα πρώτα λεπτά της «επανάληψης» υπήρξαν αρκετές διακοπές λόγω μικροτραυματισμών. Ο Διαγόρας σκόραρε με τον Σινγκ στο 76ο λεπτό να κάνει το 2-1, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι.
Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει με τον Διαγόρα να κατακτά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Οι συνθέσεις
Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Αρναούτογλου (87ο Σουρνάκης), Βρεττός, Καντέ, Δ. Κοιλιάρας, Ρουσσάκης, Μπολάκης (77ο Κατίδης), Αποστολίδης, Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκάλας, Πίσπας (61ο Μπλάνκο), Λαμπίρης, Κουιρουκίδης, Ζούνης (61ο Τσιαντούλας), Μπαστιάνος, Μουμίν.