Διαγόρας- Καλλιθέα: 2-1: Φοβερός και τρομερός ο «γηραιός»

Πάτησε τριάδα και συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο σαρωτικός Διαγόρας.
Οι «κυανέρυθροι» του Θωμά Γράφα επικράτησαν στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας της Καλλιθέα με σκορ 2-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο), σε ένα ματς που μπήκαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα, ενώ ήταν αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έφτασαν στους τρεις βαθμούς της νίκης.
Αξιοσημείωτο, δε, πως οι τρεις τελευταίες νίκες του Διαγόρα είναι με σκορ 2-1 και έχουν επιτευχθεί κόντρα σε τρεις εκ των δυνατών ομάδων του ομίλου: Της Καλλιθέας, του Ιωνικού και της Καλαμάτας, ενώ κόντρα στην τελευταία συνέβη εκτός έδρας.
Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο «γηραιός» κέρδισε και τα Χανιά στο δημοτικό στάδιο.
Έτσι, η ομάδα του νησιού μας ανέβηκε στην 3η θέση με 16 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Καλαμάτα που έχει παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Καλλιθέα παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 20 πόντους και κινδυνεύει να δει τη διαφορά από τα Χανιά (20 πόντους) που είναι στην κορυφή να μεγαλώνει, αφού έχει παιχνίδι περισσότερο.
Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με το σουτ του Ιγκνιάτοβιτς, ενώ η Καλλιθέα στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο, να είναι αποτελεσματική στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.
Ο Διαγόρας πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο 69ο λεπτό με τον Μανιά, ενώ στο 88ο λεπτό ο Λουκίνας μείωσε σε 2-1 για την Καλλιθέα, η οποία δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.
8ο λεπτό: Στην πρώτη φάση του αγώνα, οι αμυντικοί της Καλλιθέας αδράνησαν και ο Ιγκνιάτοβιτς από πλεονεκτική θέση και κοντινή απόσταση έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ για τον Διαγόρα (1-0).
40ο λεπτό: Ο Μανιάς βρήκε τον Αντεσίνα, ο οποίος με τη σειρά του προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Λούκιτς, αλλά πρόλαβαν και απομάκρυναν οι αμυντικοί.
52ο λεπτό: Ο Μπουλούλης σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
69ο λεπτό: Ο Λούκιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανιάς στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 2-0 για το Διαγόρα.
84ο λεπτό: Σέντρα του Μπουλούλη από δεξιά. Ο Λουκίνας παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του Αυγερινού.
88ο λπτό: Ο Μουστακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λουκίνας με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 την Καλλιθέα.
96ο λεπτό: Στην τελευταία φάση του αγώνα η Καλλιθέα κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, αλλά ο Μάγκρο έστειλε άουτ τη μπάλα.
Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Αυγερινός, Τσάβος (64ο Αρίας), Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκινιάτοβιτς Μασούρας, Μούντες, Τσιαντούλας, Αντεσίνα(21ο λ.τ. Λούκιτς, 77ο Σταματούλλας) , Πάρντο, Μανιάς.
Καλλιθέα (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Mέλιας, Ρομάο, Μανθάτης (67ο Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Σίλβα, Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (82ο Βερτάινεν), Μασιέλ (62ο Μάγκρο), Κυνηγόπουλος (62ο Βασιλογιάννης), Λουκίνας.