Γιατί έτσι μας αρέσει…

Νίκη-«χρυσάφι» με την οποία εξαργύρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το «διπλό» στη Θεσσαλονίκη πέτυχε ο Κολοσσός στην μετά-Τζέιμς εποχή, κερδίζοντας δίκαια τα Τρίκαλα με 77-69. Οι «θαλασσί» ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια, πήραν την πολύτιμη νίκη με την οποία απομακρύνθηκαν από την ουρά. Με κορυφαίο τον Χάγκινς, τον Σκοτ να κάνει απόλυτα θετικό ντεμπούτο και τους νεαρούς Λαρεντζάκη και Τολιόπουλο να «βγάζουν» μάτια, ο Κολοσσός πέτυχε την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.
Σαφώς καλύτερος ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα στο νέο τρόπο παιχνιδιού του, μετά την απώλεια του Μάικ Τζέιμς, που κατέληξε στη Βιτόρια και τη Λαμποράλ Κούτσα. Οι «θαλασσί» ήταν καλύτεροι απέναντι σε μία ομάδα που δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, επέμενε πολύ να σουτάρει έξω από τα 6.75 ενώ είχε πολλά αμυντικά προβλήματα. Ο Κολοσσός είχε όλα τα στοιχεία της πραγματικής ομάδας και η αλήθεια είναι ότι άρεσε πάρα πολύ, φτάνοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, χάρη κυρίως στην πολύ καλή παρουσία των Σκοτ και Χάγκινς, αλλά και τον «τσαμπουκά» των Τσάμη, Λαρεντζάκη και Τολιόπουλου. Οι Ροδίτες παίζοντας πολύ καλά το pick nm roll στο ξεκίνημα απέναντι στους αργούς Τρικαλινούς προηγήθηκαν με 7-2 (2’) και 9-4, με τους Χάγκινς και Τσάμη να «οργιάζουν» μέσα στη ρακέτα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής (11-9 στο 4’) με τρίποντο του Μπόουι, αλλά ο Κολοσσός ήταν καλύτερος, είχε πιο καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα το 16-13 να γίνει 23-13. Στο σερί 7-0 σημαντική συμβολή είχε ο νεαρός Λαρεντζάκης, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κεφάτος και βοήθησε τον Κολοσσό να κλείσει με +10 το α’ δεκάλεπτο.
Στο β’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό… Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πιο ΟΜΑΔΑ σε όλα της…σε αντίθεση με τα Τρίκαλα τα οποία έπαιζαν με ατομικές εξάρσεις των παικτών του. Το σκορ έγινε 31-18 (14’), ενώ με τρίποντο του Σκοτ και ωραία ενέργεια του Τσάμη, σημειώθηκε η μέγιστη τιμή στο α’ ημίχρονο που ήταν το +15 (40-25). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Τρικαλινοί κατάφεραν να πλησιάσουν σε 41-31 με αιχμές του δόρατος τους Ίνγκραμ και Μπόουι. Συνολικά στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός έδειξε καλύτερη εικόνα, ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια είχε στοιχεία που δεν έδειξε επί εποχής Τζέιμς, δηλαδή την ομαδικότητα και τον ορθολογικό τρόπο σκέψης μέσα στο παιχνίδι του. Όλα αυτά έδωσαν και το δικαίωμα στους Ροδίτες να αποκτήσουν γρήγορα διψήφια διαφορά και να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Κολοσσός ήταν και πάλι καλύτερος, βγάζοντας ενέργεια και δείχνοντας πάθος στο παιχνίδι του. Ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε να χάσει το παιχνίδι, έτσι όπως έπαιζε. Με τον Χάγκινς κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα των Τρικάλων, το σκορ έγινε 45-33 (23’). Στο σημείο εκείνο τα συνεχόμενα λάθη του Κολοσσού αλλά και τα άστοχα τρίποντα έδωσαν το δικαίωμα στα Τρίκαλα να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 3-13 και μείωσαν με τους Ίνγκραμ και Μπόουι σε 48-46 (27’), δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι. Οι «θαλασσί» έπαθαν αφλογιστία, δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη βρήκε για τα καλά την ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι, βελτιώνοντας την άμυνα της. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το 29’ ο Κολοσσός είχε πετύχει μόλις επτά πόντους στην τρίτη περίοδο, έναντι 15 των Τρικάλων, οπότε χάθηκε και το προβάδισμα του α’ ημιχρόνου. Ο Σκοτ έσπασε το σερί και έκανε το 50-46 μετά από εξαιρετική πάσα του Μπούλιαν και έτσι τελείωσε το δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 9-15), με τους φιλοξενούμενους να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί, χάρη κυρίως στα λάθη των παικτών του Κολοσσού.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν μάχες σώμα με σώμα, ενώ με τρίποντο του Μπούλιαν το σκορ έγινε 57-50 (32.30’) σε μία πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα… Θα πρέπει να σημειωθεί πάντως ότι σημαντική βοήθεια έδωσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος είχε καλή παρουσία σε επίθεση και άμυνα και με την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ βοήθησε τα μέγιστα τους «θαλασσί». Τα Τρίκαλα όμως απάντησαν ξανά και με δύο «κολλητά» τρίποντα από τους Τσούπκοβιτς και Κάντζι έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (57-56 στο 33.30’). Ο Στεφανίδης όμως πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους Τρικαλινούς (60-56 στο 34’), ενώ μετά από εξαιρετική πάση του Τολιόπουλου, ο Σμιθ με κάρφωμα έκανε το 62-56… Το κάθε λάθος το εκμεταλλευόταν η αντίπαλη ομάδα και τα Τρίκαλα πλησίασαν ξανά σε 62-60 (35’). Ο Σμιθ με κάρφωμα ξανά έκανε το 64-60 (36’), ενώ με τον Χάγκινς να δίνει λύσεις το σκορ έγινε 66-61, αλλά με τρίποντο του Ίνγκραμ, τα Τρίκαλα πλησίασαν σε 66-64 (37’). Ο Χάγκινς με νέο κάρφωμα έκανε το 68-64 (38’), με τα Τρίκαλα να προσπαθούν να απειλήσουν με τρίποντα τα οποία ήταν άστοχα. Μόλις 1.21’ πριν το τέλος ο Σκοτ έκανε λάθος, αλλά ο Λαρεντζάκης έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Χάγκινς που κάρφωσε εκ νέου κάνοντας το 70-64. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν ξανά έξω από τα 6.75, όμως αυτό που δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι παίκτες του έκανε ο Μπούλιαν, ο οποίος έκανε το 75-64’ στα 44’’«τελειώνοντας» το παιχνίδι στο «Βενετόκλειο».
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-13, 41-31(ημ.), 50-46, 77-69
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Πουρσανίδης Κ.- Τσούνας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 11(1), Σμιθ 6, Στεφανίδης 7(1), Λίντεν 3(1), Σκοτ 12(3), Τσάμης 8, Χάγκινς 20, Μπούλιαν 6(2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 22(1), Νικολόπουλος, Τρέισι 2, Μπόουι 17(3), Τσούπκοβιτς 8(1), Πάνος, Ματαλόν 5, Κάντζι 7(1), Χότζιτς 8.