Διπρόσωπος αλλά νικητής

Έκανε το καθήκον του αλλά δεν κρατάει την τύχη της… 6ης θέσης στα χέρια του! Ο Κολοσσός ήταν απολαυστικός για ένα ημίχρονο, κακός στο β’ αλλά πήρε αυτό που ήθελε τη νίκη (84-80) κόντρα στον Κ.Α.Ο. Δράμας. Την ίδια ώρα, το Ρέθυμνο κέρδισε στα Τρίκαλα, οπότε με απλά λόγια αυτό σημαίνει ότι για να τερματίσει έκτος ο Κολοσσός και να αποφύγει τον Παναθηναϊκό θα πρέπει να κερδίσει στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο και παράλληλα το Ρέθυμνο να ηττηθεί στην Κρήτη από τον Άρη. Το παιχνίδι μάλιστα είχε ακριβώς τα ίδια στοιχεί με εκείνο του α’ γύρου στη Δράμα, όταν οι «θαλασσί» έκαναν τα εύκολα… δύσκολα αλλά τελικά πήραν τη νίκη.
Εντυπωσιακός, άνετος και χωρίς άγχος ξεκίνησε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο, ο οποίος επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας κατάφερε να προηγηθεί με +17 (49-32). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με «μαέστρο» και πάλι τον Ντομινίκ Ουότερς και «εκτελεστή» τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, εξέθεσε την άμυνα του Κ.Α.Ο.Δ., στον οποίο έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι ήταν το «αφεντικό» του αγώνα. Οι «θαλασσί» μπήκαν υποψιασμένοι στο παρκέ και με πατημένο το γκάζι προηγήθηκαν με 9-2 (4’), με τον Κ.Α.Ο.Δ. όμως να βρίσκει λύσεις και να πλησι΄ζει σε 9-7 (5’) με τον Ζάρα. Από κει και πέρα, ο Κολοσσός έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, πετούσε «φλόγες» στην επίθεση και έτσι ξέφυγε με νταμπλ-σκορ (20-10 στο 8’) για να λήξει η α’ περίοδος με 23-16.
Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους «θαλασσί». Μετά το 25-19 (με τρίποντο του Τρότερ στο 11’), ο Κολοσσός πήρε φόρα με κινητήριο μοχλό τον Λαρεντζάκη. Με τρία κολλητά τρίποντα (4/5 είχε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο), ο νεαρός αθλητής έδωσε πνοή στους Ροδίτες και το σκορ έγινε 36-21 στο 15’. Έκτοτε η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό (38-23 και 43-27 στο 17’) για να λήξει το ημίχρονο με μία ακόμη εύστοχη προσπάθεια του Ουότερς (49-32). Ο Αμερικανός στο διάστημα αυτό είχε 13 πόντους με 5/5 δίποντα, 3/3 βολές και 4 ασίστ!
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Κολοσσός πήρε τη μέγιστη τιμή του (51-32 στο 21’) με κάρφωμα του Χάγκινς, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Είναι χαρακτηριστικό ότι η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε αισθητά και ο Κολοσσός δέχθηκε 20 πόντους σε 7 λεπτά. Ο Κ.Α.Ο.Δ. αρχικά με σερί 0-8 μείωσε σε 51-40 με αιχμές του δόρατος τους Χάρις και Όντομ, όμως οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ (62-46). Με τρίποντο του Ζάρα και γκολ-φάουλ του Άτκινς, η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας έκανε το σκορ 62-52, αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να πάρει τάιμ-άουτ. Η κακή παρουσία των Ροδιτών στο γ’ δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον Τσαλδάρη να μειώνει σε 62-57 (29’), αλλά με δίποντο ο Στεφανίδης και με 2/2 βολές ο Λαρεντζάκης διαμόρφωσαν το 66-57 στο γ’ δεκάλεπτο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κ.Α.Ο.Δ. έγινε απειλητικός και μείωσε με τον Χάρις σε 67-61 (32’), αλλά με 2/2 βολές ο Ουότερς και με εντυπωσιακή προσπάθεια ο Τσάμης έκαναν το 71-61 και απέβαλαν κατά κάποιο τρόπο το άγχος από τον Κολοσσό. Πάντως οι Δραμινοί δεν τα παράτησαν (71-65), αλλά όσες φορές γίνονταν απειλητικοί, οι «θαλασσί» έβρισκαν λύσεις (74-65 στο 35’). Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Ρόμπινσον με τρίποντο έκανε το 77-65 και ο Τολιόπουλος με δίποντο το 79-65 (36’). Ο Κ.Α.Ο.Δ. με τρίποντο του Λο έκανε το 79-73 (39’) και με μία βολή του Όντομ μείωσε σε 79-74. Με 2/2 βολές ο Χάγκινς έκανε το 81-74, αλλά ο Παπαμακάριος με τρίποντο μείωσε σε 81-77. Ο Ρόμπινσον με 2/2 βολές (στα 28’’) έκανε το 83-77, αλλά οι Λο μείωσε σε 83-79 (στα 24’’). Ο Στεφανίδης με μία βολή έδωσε αέρα 5 πόντων στον Κολοσσό (84-79), τον μιμήθηκε ο Άτκινς (84-80), με τον Σκοτ να αστοχεί σε δύο βολές στα 7’’ και το σκορ να μένει εκεί…