«Σεφτές» για το Ροδίων Άθλησις

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών στο βόλεϊ πέτυχε το βράδυ της Πέμπτης το Ροδίων Άθλησις, που επικράτησε στο κλειστό της Ιαλυσού του τοπικού Ήλιου με 3-0 σετ.

Το «Ροδίων» ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, το κέρδισε με 25-16 σε 25 λεπτά και έκανε το πρώτο «βήμα» για την επικράτηση. Οι γηπεδούχες «συνήλθαν» στο δεύτερο σετ, όμως παρά την προσπάθεια τους δεν μπόρεσαν να αποκομίσουν κάτι καλό και ηττήθηκαν και πάλι με 25-20 σε 25 λεπτά.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ μέχρι το φινάλε και τελικά τα κορίτσια του Ροδίων Άθλησις να κερδίζουν εκ νέου με 29-27 σε 27 λεπτά και να πανηγυρίζουν το πρώτο «τρίποντο» της περιόδου.

Τα σετ: 16-25 (25’), 20-25 (25’), 27-29 (27’)

Διαιτητές: Σταματίου, Πάττας.

Ήλιος Ιαλυσού: Καζακίδου, Μιτσκίδου, Ανθούλη, Λυροπούλου, Σακελλαρίδη, Τζωρτζή, Μπάκουρη, Αζεμάϊ, Μαλακονάκη

Ροδίων Άθλησις: Περίδη, Φρατζή, Γιακουμάκη, Ευαγγελίδου, Κανέλλη, Τριπολίτη, Μαστρογιάννη, Οικονόμου, Μαλούκου, Καραμαρίτη