Ομάδα ουσίας, ικανή να φέρει αποτέλεσμα και να κάνει …εντύπωση στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου θα συμμετάσχει στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου.

Η μεγαλύτερη αριθμητικά αποστολή από το 2006 και τη διοργάνωση του Γκέτεμποργκ, φαίνεται ικανή όχι μόνο να συνεχίσει την παράδοση που έχει δημιουργηθεί, αλλά να παρουσιάσει ακόμη καλύτερη εικόνα από τις τρεις διοργανώσεις που προηγήθηκαν σε Ελσίνκι, Ζυρίχη και Άμστερνταμ, όπου η χώρα μας είχε παρουσία στο βάθρο των νικητών. Κάτι που προκύπτει από τις εξαιρετικές παρουσίες των πρωτοκλασσάτων αθλητών μας στη διάρκεια της σεζόν, αλλά και από το γεγονός ότι η ομάδα διαθέτει μεγάλο βάθος, που της επιτρέπει να έχει καλά πλασαρίσματα σε τελικούς.

Το 2012 στο Ελσίνκι η χώρα μας είχε ένα μετάλλιο με την Νικόλ Κυριακοπούλου και συνολικά έξι παρουσίες στην πρώτη οχτάδα, ενώ το 2014 στη Ζυρίχη Τσάτουμας και Στεφανίδη ανέβηκαν στο βάθρο, ενώ πέντε ήταν οι παρουσίες σε οχτάδες. Αναμφίβολα η παρουσία της εθνικής μας στο Άμστερνταμ πριν δύο χρόνια ήταν η καλύτερη των τελευταίων ετών, αφού εκτός από το χρυσό μετάλλιο της Στεφανίδη και το χάλκινο της Παπαχρήστου, άλλοι επτά αθλητές και αθλήτριες μας βρέθηκαν στην πρώτη οχτάδα των αγωνισμάτων τους.

Στην αποστολή της Εθνικής βρίσκονται και η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη, η Λεριά Ράνια Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος και η Νικόλ Κυριακοπούλου, του ίδιου συλλόγου.

Η ομάδα:

Άνδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επι κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)
20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)
20χμλ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ( Φωκιανός Καρδίτσας)
4X100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)
4Χ400 μ.:Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Το πρόγραμμα:

Δευτέρα 6/8
17.05 Σφυροβολία (Α) Α’ γκρουπ Αναστασάκης
17.30 100 μ. (Α) προκρ. Νυφαντόπουλος
17.35 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου
18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
18.30 Σφυροβολία (Α) Β’ γκρουπ Αναστασάκης
18.35 Σφαιροβολία (Α) πρ. α΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης
18.45 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη
19.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης

1η ημέρα/Τρίτη 7/8
Πρωί
09.35 50 χλμ. βάδην (Α-Γ) Τελικός
10.30 100 μ. 10άθλου
10.40 Δισκοβολίας (Α) προκ.
11.00 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
11.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
11.30 Μήκος 10άθλου
11.35 400 μ. (Α) πρ.
12.05 800 μ. (Γ) πρ.
12.10 Δισκοβολία (Α) πρ. Β΄γκρουπ
12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
12.50 Σφαιροβολία 10αθλου

Απόγευμα
19.30 Ύψος 10αθλου
19.45 Σφυροβολία (Α) τελικός
20.05 100 μ. (Γ) ημιτ.
20.05 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ
20.25 100 μ. (Α) ημιτ.
20.45 400 μ. εμπ. (Α) ημιτ.
21.20 10.000 μ. (Α) τελικός
21.33 Σφαιροβολία (Α) τελικός
22.00 400 μ. 10αθλου
22.30 100 μ. (Γ) τελικός
22.50 100 μ. (Α) τελικός

2η ημέρα/Τετάρτη 8/8

Πρωί
10.35 110 μ. 10αθλου
11.10 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου
11.20 Δισκοβολία 10αθλου
11.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας, Τριβυζάς
12.05 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου
12.30 400 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη, Βασιλείου, Μουρτά
12.40 Δισκοβολία 10αθλου Β΄γκρουπ
13.00 Επί κοντώ 10αθλου Α΄ γκρουπ
13.05 1.500 μ. (Α) πρ.
14.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ
14.15 Επί κοντω 10αθλου Β΄ γκρουπ
15.25 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄γκρουπ

Απόγευμα
18.50 Ακοντισμός 10αθλου Α΄ γκρουπ
19.25 Ύψος (Γ) πρ.
20.00 Ακοντισμός 10αθλου Β΄γκρουπ
20.05 400 μ. εμπ. (Γ) ημ.
20.30 400 μ. (Α) ημ.
20.40 Μήκος (Α) Τελικός
20.55 800 μ. (Γ) ημ.
21.09 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
21.15 200 μ. (Α) ημ.
21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός
21.40 10.000 μ. (Γ) Τελικός
22.35 1.500 μ. 10αθλου

4η ημέρα/Πέμπτη 9/8
Πρωί
10.30 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου
11.00 100 μ. εμπ. 7αθλου
11.30 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη
11.50 Υψος 7αθλου
11.55 110 εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
12.00 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β ΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου
12.30 800 μ. (Α) πρ.
13.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Υφαντίδου
15.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Υφαντίδου

Απόγευμα
20.15 Σφαιροβολία 7αθλου
20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
20.25 100 μ. εμπ. (Γ) ημ.
20.45 Υψος (Α) πρ. Μπανιώτης
20.50 400 μ. (Γ) ημ.
21.15 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
21.22 Ακοντισμός (Α) Τελικός
21.30 200 μ. 7αθλου
22.05 200 μ. (Α) Τελικός
22.20 3.000 μ. στιπλ Τελικός
22.50 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

4η ημέρα/Παρασκευή 10/8
Πρωί
11.00 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη
11.50 Μήκος 7αθλου
12.15 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης
12.25 200 μ. (Γ) πρ.
12.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ
13.00 1.500 μ. (Γ) πρ.
13.25 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
13.40 Τριπλούν (Α) πρ. Τσιάμης
13.50 Ακοντισμός 7αθλου Α’ γκρουπ
14.05 4Χ400 μ. (Α) πρ.
14.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
15.05 Ακοντισμός 7αθλου Β’ γκρουπ

Απόγευμα
20.10 110 μ. εμπ. (Α) ημ.
20.22 Ύψος (Γ) Τελικός
20.32 800 μ. (Γ) ημ.
20.48 200 μ. (Γ) ημ.
21.07 Τριπλούν (Γ) Τελικός
21.20 800 μ. 7αθλου
21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
21.50 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
22.05 400 μ. (Α) Τελικός
22.20 800 μ. (Γ) Τελικός
22.35 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

5η ημέρα/Σάββατο 11/8

Πρωί
10.05 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη
11.55 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

Απόγευμα
21.00 Υψος (Α) Τελικός
21.05 Μήκος (Γ) Τελικός
21.12 400 μ. (Γ) Τελικός
21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
21.30 800 μ. (Α) Τελικός
21.45 200 μ. (Γ) Τελικός
21.55 5.000 μ. (Α) Τελικός
22.30 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
22.50 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα/Σάββατο 12/8
09.05 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Πριβιλέτζιο, Ρεμπούλη, Τσεκίνη
11.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός Μαγγίνας, Καραίσκος, Γκελαούζος
Απόγευμα
20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός
20.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
20.30 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα
20.55 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.00 1.500 μ. (Γ) Τελικός
21.15 5.000 μ. (Γ) Τελικός
21.55 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
22.20 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
22.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

* Στους δρόμους ταχύτητας οι 12 καλύτεροι/ρες θα τρέξουν απευθείας στον ημιτελικό, κάτι που θα ανακοινωθεί μετά την τεχνική σύσκεψη των αγώνων

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ