Με το δεξί Διαγόρας και Ιπποκράτης!

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρωτιάς στη Ρόδο έκαναν οι νεανίδες του Διαγόρα, οι οποίες κέρδισαν με 49-43 στην Ιαλυσό τον τοπικό Γ.Α.Σ. Με κορυφαίες τις Αργυρίου και Σούλο (πέτυχαν 35 από τους 49 πόντους), η ομάδα της Γεωργίας Βελούδου επικράτησαν δίκαια των γηπεδούχων, αφού είχε το προβάδισμα στο σκορ μετά το α’ δεκάλεπτο. Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος και εκτός από τις δύο αυτές αθλήτριες σκόραραν με τις Μιχαλάκη και Καταβαίνη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Από τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος δεν έφταναν οι πόντοι της Πετσοπούλου και της Ντογκούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο από τα τέσσερα παιχνίδια των δύο ομάδων, που έτσι κι αλλιώς θα προκριθούν στο φάιναλ-φορ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-13, 19-31(ημ.), 35-43, 43-49
Διαιτητές: Αγγελής- Βράκα
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Λαού): Ντογκούς 11(3), Ματακανάου, Μπαλτζή 2, Πετσοπούλου 18, Νικηφορίδη, Παπαθανασίου 8, Σταυράκη 4, Μιχαήλ, Ζουμπά.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βελούδου): Σακκή, Βολιτάκη, Αργυρίου 18(1), Ποντικάκη, Καταβαίνη 7, Μιχαλάκη 7, Μπέρδη, Σούλο 17(1).
ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000- ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 39-53
Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στις νεανίδες, ο Ιπποκράτης Κω, ξεκίνησε με το δεξί τις φετινές του υποχρεώσεις κερδίζοντας με 53-39 τον Ηρακλή 2000. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου ήταν καλύτερη και κέρδισε με +14 στην Καρδάμαινα τις γηπεδούχες, που πάλεψαν στο α’ ημίχρονο. Ο Ιπποκράτης από την αρχή του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ κα «καθάρισε» το παιχνίδι στο γ’ δεκάλεπτο όταν και ξέφυγε με +14 (25-39). Παρά τις προσπάθειες των κοριτσιών του Αποστόλη Γιασεμή, ο Ιπποκράτης ήταν καλύτερος και έφυγε νικητής στην πρεμιέρα του ομίλου νήσων.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 5-15, 20-29(ημ.), 25-39, 39-53
Διαιτητές: Νικολάου- Πατμίου
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Παναγιώτου 3(1), Μίλε 2, Ντόστι, Σακελλαρίου 2, Πάχου 8, Γκερμένη, Μάρα 10, Ζάκο 2, Αγρέλλη 4, Σαρρή 8.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 9(1), Πασχάλη, Καλάβρια 2, Φρούντζα, Ντερβίσι, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 7, Κουντουριώτη 9, Ψαρού 6, Αθανασοπούλου 13(2), Καλούδη, Μιλίκοβιτς 7.