Δεν έσπασε την παράδοση!

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Κολοσσός, ο οποίος έχασε με 70-56 από τον Π.Α.Ο.Κ., στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στη Basket League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, ωστόσο οι «θαλασσί» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να ηττηθούν στο «παλατάκι» της Πυλαίας. Έτσι διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει τον Κολοσσό να χάνει πάντα στην έδρα του Π.Α.Ο.Κ. μετρώντας 12 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το α’ ημίχρονο στο «παλατάκι» του Π.Α.Ο.Κ., με τον Κολοσσό να παρουσιάζει ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο και να έχει πλήρη αμυντική προσήλωση στο στόχο του. Με κορυφαίο τον Γκρίφιν, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν άφησε τον «δικέφαλο» να βρει το ρυθμό του και μάλιστα μετέτρεψε το 4-2 σε 6-10 (στο 6’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τους Τζόουνς, Τσόχλα, Χρυσικόπουλο και Ζάρα και έκαναν σερί 7-0, κάνοντας το 13-10. Ο Κολοσσός όμως απάντησε με τους Τζόουνς και Σχίζα και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 13-14.
Το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Ροδίτες, που με αιχμή του δόρατος τον Γκρίφιν έκαναν το 13-17 και 15-19, ενώ με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού ξέφυγαν ακόμη και με +7 (15-22 στο 13’). Με τον Κρούμπαλι να κατεβάζει τα ριμπάουντ και να δίνει ενέργεια στον Π.Α.Ο.Κ., οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-22 (16’), ενώ οι «θαλασσί» ξέφυγαν ξανά 20-26, πριν πάρει το όπλο του ο Χαραλαμπόπουλος και χαρίσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο ημίχρονο με 29-28.
Στη συνέχεια ο Κολοσσός έκανε αρκετά αμυντικά λάθη με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή του με στο σκορ. Συγκεκριμένα το 33-30 έγινε 41-30 στο 25’, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, αφού ο Κολοσσός δυσκολευόταν αισθητά στο σκοράρισμα. Έκτοτε οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά μία διψήφια διαφορά με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 47-40 (28’) και 50-43 (29’). Στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα, ο «δικέφαλος» έκανε σερί 10-3, ξέφυγε με 60-46 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με τον Κολοσσό να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα και να υποδέχεται το επόμενο Σάββατο (18:30) τον Γ.Σ.Λ/ Φάρο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-14, 29-28(ημ.), 53-43, 70-56
Διαιτητές: Καρακατσούνης- Πουρσανίδης Κ. Πιτσίλκας
Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 2, Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 8, Καρράς, Τσόχλας 5(1), Μαργαρίτης 12(1), Ζάρας 10(2), Χαραλαμπόπουλος 4, Κατσίβελης 8, Γκος 12(2), Τζόουνς 1, Τρις 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20(2), Χάρις, Τζόουνς 6, Σχίζας 6, Γεωργαλλής 8(2), Σταμάτης 1, Μπρέι 6, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 4, Ράιτ 5.
*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Προμηθέας Πάτρας- Άρης 70-40, Πανιώνιος- Γ.Σ. Κύμης 91-92 (κ.α. 80-80) και Γ.Σ.Λ./Φάρος- Ρέθυμνο 70-89