«Σκαρφαλώνει» ο Α.Σ. Τήλου

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Γ’ κατηγορίας ανέβηκε ο ΑΣ Τήλου, μετά τη σημερινή του νίκη κόντρα στην Αδελφοσύνη με 5-1 στο εξ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι που δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην επικράτηση, έχουν πλέον διαφορά έξι βαθμών από τους δύο πρωτοπόρους Πολύστρατο και Δαμάγητο, όμως και δύο παιχνίδια λιγότερα από τους διεκδικητές του τίτλου και της ανόδου.

Η ομάδα της Τήλου δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα για να πάρει τους τρεις βαθμούς, καθώς ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, «καθαρίζοντας» μάλιστα το ματς από το πρώτο κιόλας μέρος, όταν το σκορ ήταν στο 4-0. Το «χορό» των γκολ «άνοιξε» ο Μόσχος στο 10’, για να ακολουθήσει το χατ τρικ του Χριστοφή, ο οποίος μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου έκανε «σμπαράλια» της άμυνα της Αδελφοσύνης και σκοράροντας στα 20’, 25’ και 33’ «έγραψε» το 4-0 που ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Τοπάκ σε 4-1 (50’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού η Τήλος να και έριξε τον ρυθμό της, δεν είχε πρόβλημα να ελέγξει το παιχνίδι και να φτάσει μάλιστα και σε πέμπτο τέρμα στο 75’ με τον Κωστίδη, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

*Διαιτησία: Διακοφιλιππής, Σαρρής, Κοκμοτός

ΑΣ Τήλου: Η. Σακελλάρης, Φωταράς, Ρούκο, Κυρ. Σακελλάρης (65’ Κ. Σακελλάρης), Οίκουτας (80’ Κουμπανιός), Χριστοφής, Νικολής, Κάβουρας, Μόσχος, Αγκάς (70’ Κωστίδης), Οικονόμου

Αδελφοσύνη: Κλεούδης, Πιλάτος (60’ Εμίρογλου), Κιλασίν, Τοπάκ, Μπεκίρογλου, Αμπντούλ Σαλάμ, Χουσείν, Τοπάλ, Τσουκαλάς, Εκιρλέρ, Μάνταλος