«Στοπ» στα Κοσκινού

Στην πρώτη του απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα, υποχρέωσε η Χάλκη τον Ευκλή Σορωνής, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2 στα Κοσκινού για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το ματς είχε εξέλιξη «θρίλερ» στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να «γυρνούν» την εις βάρος τους κατάσταση από το 0-2 και να «τσιμπάνε» τον βαθμό, έχοντας μάλιστα την ευκαιρία, όπως και ο Ευκλής, να πάρουν το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα του και μέχρι ο Ευκλής να μπει μπροστά στο σκορ στο 22’ με το εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα του Γεωργαντά, καθώς στη συνέχεια η ομάδα της Σόρωνης ήλεγξε το ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενη με 0-1. Ο Ευκλής ξεκίνησε ιδανικά στην επανάληψη, αφού στο 48’ και πάλι ο Γεωργαντάς «έγραψε» το 0-2 και έδωσε σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην ομάδα του, με τη Χάλκη μάλιστα να χάνει δύο βασικά της «ατού» στο 50’, τους Αβραμίδη και Μπιζάτη, κάτι που έκανε δυσκολότερο το έργο της.

Παρά τις αναγκαστικές αλλαγές οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 70’ και πίεσαν την άμυνα του Ευκλή, καταφέρνοντας να μειώσουν με το κοντινό πλασέ του Σαρίκου στο 74ο λεπτό. Η Χάλκη «αναθάρρησε» και δέκα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση, με τον Φραγκάκη να σκοράρει με γυριστό σουτ και να χαρίζει στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό.

*Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Παπαβασιλείου, Σαρρής.

ΑΣ Χάλκης: Ματακάκης, Κωστίδης, Φυντικάκης, Σαρίκος, Γκαμαλέτσος, Τσιώνης, Αβραμίδης (50’ λ.τ. Φραγκάκης), Τσιπιζίδης, Παπαλαζάρου, Μπιζάτης (50’ λ.τ. Αποστολόπουλος), Ντούπης (72’ Κυπραίος)

Ευκλής Σορωνής: Σαββάκης, Λαός, Λαππάκης, Λαμπρόπουλος, Παναγιώτου (89’ λ.τ. Χατζηδημητρίου), Γκαρής, Σχοινάκης (72’ Φράγκος), Γεωργαντάς, Παπαστεργής (62’ Μπερετούλης), Μήτρου, Κούρλιος