Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου: Καθάρισε ο Ματσαμάς!

Έπαιξαν όσο έπρεπε για να κερδίσουν… Οι Άγιοι Θεόδωροι αν και αγωνίστηκαν με «σβηστές» μηχανές βελτιώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο  και κέρδισαν τον ουραγό Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 72-57. Η ομάδα του Βενέτη Θωμίδη επηρεάστηκε από το νεανικό σύνολο των φιλοξενούμενων και έμεινε σε χαμηλές πτήσεις, ωστόσο ήταν ηλίου φαεινότερο ότι μ’ ένα ξέσπασμα θα έφτανε στη νίκη. Με κορυφαίο τον Σάββα Ματσαμά και παίζοντας χωρίς τους Βογιατζή και Ξυπολιτά, οι Αρχαγγελίτες επέστρεψαν στις νίκες και θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στα Πατήσια. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και παρά την απουσία δύο βασικών στελεχών τους (Μαυραγάνης, Γιαννιώδης) βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν 8-10 και 16-18. Με τον Ματσαμά να δίνει λύσεις, οι «πορτοκαλί» προηγήθηκαν 23-18 (12’) με σερί 7-0. Ο Ιωνικός Ν.Φ. εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των Αγίων Θεοδώρων και προσπέρασε με 23-24, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το α’ ημίχρονο με 30-25. Στο γ’ δεκάλεπτο οι Άγιοι Θεόδωροι βρήκαν λύσεις με τον Ντέντα μέσα στη ρακέτα (41-29 στο 16’), αλλά με κινητήριο μοχλό τον Σβερκούνο και πόντους του Τσούπρου, ο Ιωνικός πλησίασε σε 47-43 (29’)… Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ανέβασαν στροφές, πίεσαν στην άμυνα και ξέφυγαν 58-43 με τρίποντο του Σκορδάλη. Ο Ιωνικός ροκάνισε τη διαφορά (60-50 στο 34’ και 66-57 στο 39’), χωρίς να μπορέσει κάτι καλύτερο. Ο Σάββας Ματσαμάς πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και κάλυψε το κενό του Βογιατζή, ενώ βοήθησαν οι Εκινέ, Ντέντα και Σκορδάλης. Οι ηττημένοι παρά το νεανικό ρόστερ τους προσπάθησαν και είχαν κορυφαίους τους Σβερκούνο, Κριτσωτάκη και Τσούπρο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-18, 30-25(ημ.), 49-43, 72-57
Διαιτητές: Σπυρόπουλος Α.- Χαϊνά
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Κουιμτζίδης, Μητσού, Παπανικολάου 3(1), Βλαχοδήμος 4, Ματσαμάς 26(3), Αυγενικού, Αγγελόπουλος 5, Σκορδάλης 9(3), Κούρος, Εκινέ 12(2), Ντέντα 13.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Σταϊκόπουλος): Φραντζέσκος 1, Σβερκούνος 12(3), Καμπανάς, Σβορώνος 5(1), Κριτσωτάκης 10(1), Μελεούνης 7, Σωτηρίου, Τσούπρος 15, Στυλιανός, Παπανδρέου 7(1).