Ο Κολοσσός στα πλέι-οφ

Στην όγδοη θέση τερμάτισε ο Κολοσσός μετά από την επικράτησή του επί του Άρη με 73-67 στο «Βενετόκλειο». Η ομάδα της Ρόδου εξασφάλισε την είσοδό της στα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League όπου και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό Superfoods. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον έλεγχο του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρότι ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει από το -20, πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και σε όλη την πρώτη περίοδο κατάφεραν να συντηρήσουν ένα προβάδισμα πάνω από έξι πόντους. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με 20-11 ενώ με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Αγγελάκος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 23-11 στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Ροδίτες τρέχοντας ένα σερί 10-0 έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +20 με τον Γεωργαλλή στο 16′ να κάνει το σκορ 33-13 με εύστοχο τρίποντο. Ο Άρης απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 9-2 μειώνοντας έτσι στο ημίχρονο σε 35-22.
Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους «κίτρινους» να μειώνουν σε 41-37 στο 27′. Οι Ρόδιοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-39 στο 29′), όμως ο Άρης έφτασε εκ νέου σε κοντινή απόσταση (49-45) στο 32′. Στο 33′ ο Μάρας μείωσε σε 51-47 για να «απαντήσει» ο Κολοσσός H Hotels με ένα σερί 10-0 που τον έφερε στο 36′ στο +14 (61-47). Ο Γεωργαλλής με εύστοχο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +10 (64-54) δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, ενώ παρότι ο Μάρας μείωσε σε 68-65 στο 39′ με εύστοχο τρίποντο, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 73-67.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-11, 35-22(ημ.), 49-40, 73-67
Διαιτητές: Πηλοΐδης- Ψαριανός- Κωνσταντινόπουλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 6(2), Χάρις 9(2), Σχίζας, Γεωργαλλής 9(3), Μπιλλής, Αγγελάκος 9(3), Σταμάτης, Μπρέι 18(4), Γιανγκ 11, Τσαλμπούρης 2, Ράιτ 9.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 15(1), Μποχωρίδης 12(2), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10(2), Πουλιανίτης 4, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 11(2), Προύιτ, Ντουβιέ 4, Μπελ 7.