Πανελλήνιο Πρωτάθλημα άρσης βαρών: «Έλαμψε» ο Ανταγόρας

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα άρσης βαρών, Ανδρών-Γυναικών και Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών (U23) για το 2021, που διεξήχθη από τις 26 έως τις 28 Νοεμβρίου στο Λουτράκι.
Το τμήμα άρσης βαρών του Ανταγόρα, συμμετείχε στη διοργάνωση και… έλαμψε με την παρουσία του, καθώς κατέκτησε την 5η θέση του Άνδρες με 255 βαθμούς και την 6η θέση στους Νέους Άνδρες με 204 βαθμούς.
Πρωταθλητής σύλλογος στους Άνδρες αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με 657 βαθμούς ενώ την πρώτη θέση στους Νέους Άνδρες κατέκτησε ο Κύδωνας Χανίων.
Στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, αγωνίστηκαν για τον Ανταγόρα, ο Άγγελος Μπρόκος στην κατηγορία των 96 κιλών κατακτώντας την 8η θέση (σήκωσε 90 κιλά στο αρασέ και 115 στο ζετέ),ο Αναστάσιος Πλατής στην κατηγορία των 102 κιλών κατακτώντας την 8η θέση στο σύνολο (σήκωσε 98 κιλά στο αρασέ και 127 στο ζετέ) και ο Χρήστος Φούκας στα +109 κιλά κατακτώντας την 7η θέση στο σύνολο (σήκωσε 111 κιλά στο αρασέ και 121 κιλά στο ζετέ).
Πρωταθλήτρια η Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου στην κατηγορία των 64 κιλών
Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για τον Ανταγόρα η πρώτη μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Η αθλήτρια Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου πραγματοποιώντας μια φανταστική εμφάνιση, κατέκτησε την πρώτη θέση στις Νέες Γυναίκες στην κατηγορία των 64 κιλών, καθώς σήκωσε 71 κιλά στο αρασέ και 90 κιλά στο ζετέ. Ταυτόχρονα κατετάγη δεύτερη στις Γυναίκες.
Διάκριση για τον Φίλιππο Ρεμπέλη
Και στην δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, αθλητής του Ανταγόρα κατάφερε να διακριθεί. Ο Φίλιππος Ρεμπέλης κατέκτησε την δεύτερη θέση στους Νέους Άνδρες και την τρίτη θέση στους Άνδρες στην κατηγορία των 81 κιλών, καθώς σήκωσε 122 κιλά στο αρασέ και 143 κιλά στο ζετέ.
Φανταστικός ο 14χρονος Στέφανος Τρακόσσας
Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του 14χρονου πρωταθλητή του Ανταγόρα, Στέφανου Τρακόσσα στην κατηγορία των 55 κιλών. Ο ταλαντούχος αθλητής σήκωσες 65 κιλά στο αρασέ και 91 κιλά στο ζετέ, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ, το χρυσό στο ζετέ και το ασημένιο στο σύνολο, σε Άνδρες και Νέους Άνδρες.