«Πράσινη» προέλαση στο Στάδιο

Το 5Χ5 στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries και τον 2ο όμιλο έκανε η Ρόδος, η οποία επικράτησε του Αντίμαχου στο Δημοτικό Στάδιο με 3-0 στο ματς που «άνοιξε» την αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, προκειμένου να φτάσουν στην επικράτηση, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλα τέρματα, αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Από την πλευρά του ο Αντίμαχος δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι που θα ήθελε, καθώς αναγκάστηκε από το ξεκίνημα να βρίσκεται σε θέση άμυνας και στις λιγοστές φορές που απείλησε, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Το ματς ξεκίνησε με τα «ελάφια» να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να διατηρούν την κατοχή της μπάλας την περισσότερη ώρα στα πόδια τους, βρίσκοντας σταδιακά καλό ρυθμό, ο οποίος τους επέτρεψε να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Μιχαλάκη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε και στο 21’ ήρθε το γκολ, με το δυνατό σουτ του Τσιούνη μέσα από την περιοχή. Οι Κώοι είχαν μια καλή φάση αμέσως μετά το τέρμα που δέχθηκαν, όμως δεν την αξιοποίησαν. Η Ρόδος συνέχισε να είναι ανώτερη, είχε αρκετά σουτ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ ο Αντίμαχος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στην ανατροπή του Παπανικολάου στο 44’.

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο δεύτερο γκολ στο 48’ με ένα πανέμορφο τέρμα του Παυλίδη. Η ομάδα της Κω έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, το οποίο «απομακρύνθηκε» ακόμη περισσότερο στο 61’, όταν ο Γιώργος Καντιμοίρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «έγραψε» το 3-0.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Αντίμαχος προσπάθησε να βγει στην επίθεση και να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς πάντως να το καταφέρει, ενώ η Ρόδος χωρίς άγχος πλέον διατηρούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς πρόβλημα, φτάνοντας στο τέλος να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Α’ κατηγορία.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Διαγώνιο σουτ του Παυλίδη από δεξιά, ο Μιχαλάκης μπλόκαρε με υπερένταση.

13’ Ο Χατζηβαλσάμης «κατέβασε» ωραία τη μπάλα για τον Γιώργο Καντιμοίρη, ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

21’ Εκτέλεση φάουλ του Δήμα από αριστερά, η άμυνα του Αντίμαχου δεν έδιωξε, ο Τσιούνης έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ «νίκησε» τον Μιχαλάκη για το 1-0.

23’ Σουτ του Μπεκιρλάρι από δεξιά, ο Ψωμιάδης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

27’ Σέντρα του Παυλίδη από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Γ. Καντιμοίρη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

43’ Μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Χατζηβαλσάμη, που βγήκε μόνος απέναντι από τον Μιχαλάκη, έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Αντίμαχου απέκρουσε με το πόδι.

48’ Ο Παυλίδης μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε και γύρισε ωραία το σώμα του προς την εστία και με ένα σουτ στο δεξί «Γ» πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, «γράφοντας» το 2-0.

61’ Ο Κατσαρός απέκρουσε με το χέρι το γύρισμα του Τσιούνη, με τον Θωμά Πατσιόπουλο να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σταμάτης Καντιμοίρης, που ευστόχησε για το 3-0.

66’ Ωραία αντεπίθεση του Αντίμαχοι με τον Μπεκιρλάρι να βγαίνει σε θέση τετ α τετ αλλά να νικιέται από τον Ψωμιάδη στο σουτ που επιχείρησε.

68’ Σουτ του Παπανικολάου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκών και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

85’ Εκτέλεση φάουλ του Δήμα από αριστερά, ο Αλεξανδρίδης έκανε την γυριστή κεφαλιά, όμως αστόχησε.

*Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Μαυρουδής, Τσέτσος.

Ρόδος: Ψωμιάδης, Θεοδωρέλλης, Σ. Καντιμοίρης, Δαλκίδης, Ανυφαντής, Τρίγκας, Τσιούνης (63′ Γεωργιάδης), Δήμας, Γ. Καντιμοίρης, Παυλίδης (74′ Ευγενικός), Χατζηβαλσάμης (46′ Αλεξανδρίδης)

Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Κορκής, Μπίλλης (49′ Φεσσάρας), Κατσαρός, Καράλιαμης, Μπεκιρλάρι, Τσατσακλάς (56′ Σκαλέρης), Παπανικολάου, Ατσαλάκης , Γ. Συνεσίου (74′ Ν. Ανδρογιώργης), Πης