Πολύτιμος βαθμός στη Ριζούπολη

Τη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο έχασε στο τάι-μπρέικ (3-2) στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας.

Βέβαια με την ήττα αυτή κανείς δεν τα έβαψε μαύρα, αφού οι Ροδίτες πήραν έστω τον ένα βαθμό και υπερέχουν ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία με τον Απόλλωνα, αφού είχαν κερδίσει με 3-1 στο «Ροδίων Παιδεία».

Η ομάδα της Ρόδου δεν έπαιξε καλά, έκανε αρκετά λάθη αλλά παρόλα αυτά πήρε έναν πολύτιμο πόντο, με δεδομένο ότι στόχος είναι η κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά και πήραν σχετικά άνετα το 1ο σετ με 25-17, με το Ροδίων Άθλησις να έχει πρόβλημα στην υποδοχή. Οι φιλοξενούμενοι όμως συνήλθαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, παίρνοντας το 2ο σετ με 21-25. Στο 3ο ο Απόλλωνας έκανε το 2-1 με 25-19, για να ισοφαρίσει το Ροδίων Άθλησις σε 2-2 (19-25 το 4ο σετ). Στο τελευταίο σετ η ομάδα μπήκε πολύ νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 8-1 και 13-2, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 15-7 και 3-2. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ημίωρη καθυστέρηση λόγω της καθυστερημένης άφιξης του α’ διαιτητή Τσίτσικα.

Τα σετ: 25-17 (33’), 21-25 (24’), 25-19 (24’), 19-25 (25’), 15-7 (20’)
Διαιτητές: Τσίτσικας- Καπάνταης
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ (Τάσος Κουμπλής): Μανιάτης Μ., Κατσαούνης Γ., Αμαριανάκης Γ., Τσαλικιάν Κ., Φραγκιαδάκης Ε., Σασάτη Δ., Καρράς Κ., Γεωργίου Κ., Χριστοδούλου Α., Σαμαντάς Α., Ανάγνου Κ., Λένας Γ., Χατζηκάλφας Α., Λαμπρινός Ι.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Ρουσέττος Σ., Γεράκης Μ., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.