Βαριά ήττα από τον Λεβαδειακό!

Η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τον Διαγόρα είναι γεγονός… Ο Λεβαδειακός ήταν καθολικά καλύτερος στο β’ ημίχρονο και κέρδισε άνετα τον Διαγόρα με το ευρύ… 4-0, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League 2. Στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε πολύ καλή παρουσία και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο στη συνέχεια ο Λεβαδειακός ανέβασε στροφές και πήρε αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα του. Η ομάδα της Λιβαδειάς απέδειξε γιατί θεωρείται από τις καλύτερες της κατηγορίας και με «κρυφό χαρτί» τον Κωστή (μπήκε στο παιχνίδι στο 61΄και σκόραρε στο 73’), πήρε το σπουδαίο «τρίποντο» στη Ρόδο.
Στο α’ ημίχρονο ο Διαγόρας είχε πολύ καλή παρουσία και κατάφερε να δημιουργήσει και ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Οι «κυανέρυθροι» παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Τσέλιου και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Λεβαδειακός δεν είχε τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, είχαν όρεξη και πάθος στο παιχνίδι τους, δυσκολεύοντας αισθητά τις προσπάθειες της ομάδας του Τζιουζέπε Σανίνο. Έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και περισσότερη κατοχή, ο «γηραιός» προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν και φυσικά να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις, προκαλώντας «ταχυπαλμία» στους φιλοξενούμενους.
Στο β’ ημίχρονο ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος και ξεκίνησε πολύ δυνατά, πιέζοντας τον Διαγόρα. Η ομάδα της Λιβαδειάς προσπάθησε να ανοίξει την άμυνα του Διαγόρα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες. Όσο περνούσε η ώρα, ο «γηραιός» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους. Μετά το 0-1, ο «γηραιός» κατέρρευσε, με τον Λεβαδειακό να παίρνει δίκαια το «τρίποντο», αποδεικνύοντας τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
7’: Μακρινό σουτ του Σμυρλή, δεν ανησύχησε ο Στογιάνοβιτς
12’: Άκρως επικίνδυνο γύρισμα των παικτών του Λεβαδειακού, πέρασε παράλληλα από τον Τσελιο.
13; Καλή σέντρα του Σανδραβελη, ο Κονέ δεν μπόρεσε να βρει την κεφαλιά όπως ήθελε
15’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, αλλά με κακό τελείωμα από τον Αθανασίου. Ο Κονέ έδωσε στο Λινάρδο, ο οποίος έστρωσε στον Αθανασίου, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι ψηλά άουτ.
44’: Σέντρα του Ντοριβάλ, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Λεβαδειακού, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος έπιασε δυνατό και καλό σουτ, που κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
47’: Γύρισμα του Μπανκόνι, το σουτ του Συμελίδη κόντραρε στον Σανδραβέλη, στην πρώτη καλή ευκαιρία του β’ ημιχρόνου
53’: Ο Πολέτο έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε σέντρα και πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία για κάτι καλό, για τον Λεβαδειακό
55’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακο. Ο Μπιανκόνι έκανε τη σέντρα, ανενόχλητος ο Νίκας έκανε την κεφαλιά, ωστόσο ο Τσέλιος απέκρουσε εντυπωσιακά.
56’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Σμυρλή… Εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στογιάνοβιτς
60’: Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, δεν ανησύχησε ο Τσελιος
62’: Δυνατό σουτ του Νίλι, δεν αιφνιδιάστηκε ο Τσέλιος
72’: Απευθείας συρτή εκτέλεση φάουλ του Κονέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσέλιου
73’: Εξαιρετική επίθεση του Λεβαδειακού… Ο Πολέτο μπήκε από αριστερά, έδωσε στον Κωστή, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 0-1.
80’: Δυνατό σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
83’: Η μπάλα χτυπάει καθαρά στο χέρι του Λιάγκα (έξω από την περιοχή), ο Γκάμαρης δεν έδωσε τίποτα και στην αντεπίθεση έγινε το 0-2.
84’: Εξαιρετική σέντρα του Πολέτο, ο Κωστή με κεφαλιά «κρεμάει» τον Τσέλιο και κάνει το 0-2.
90’: Ο Πολέτο έφυγε μόνος του απέναντι από τον Τσέλιο, πλάσαρε εύστοχα και διαμόρφωσε το 0-3.
95’: Ο Θεοχάρης από κοντά έκανε το 0-4, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο του Λεβαδειακού.
*Ο Γ.Σ. Διαγόρας παρουσιάστηκε χωρίς τους Ρουγκάλα, Γεωργίου, Αυγενικού, Καρατάσιο και Αλάεθ.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (88’ Νάτσης), Μανωλάκης Λινάρδος (67’ Μπαστακός), Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ (88’ Τσιαντούλας), Μασούρας, Κονέ, Κωστούλας, Σμυρλής, Αθανασίου (67’ Κάκκο)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Νίκας (90’ Μαρίνος), Κονέ (78’ Τζημόπουλος), Νίλι, Πολέτο (90’ Θεοχάρης), Συμελίδης (61’ Κωστή), Μπιανκόνι (78’ Μυτίδης)