Καλλιθέα -ΓΑΣ Ιάλυσος: 2-1 Πάλεψε αλλά δεν άντεξε…

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΓΑΣ Ιάλυσος από την ομάδα της Καλλιθέας στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» παρότι πάλεψαν, προηγήθηκαν στο σκορ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο δεν άντεξαν και γνώρισαν την ήττα, με γκολ των Παπαγγελή και Μαρουκάκη.
Να σημειώσουμε ότι στο 33ο λεπτό ο Γκέντιαν Μπουσάι έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για κάταγμα κλείδας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να είναι καλύτερος, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, με τους «τοξοβόλους» να απειλούν μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Τερζίου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, πέρασε άουτ.
Στο 17ο λεπτό, οι «τοξοβόλοι»… άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Παπαδόπουλου, έπειτα από σέντρα του Μπουσάι (1-0), ενώ στο 19ο λεπτό, η Καλλιθέα ζήτησε πέναλτι σε… πτώση του Μαρουκάκη σε μαρκάρισμα του Ανδρούτσου με τον διαιτητή Λευτέρη Κατόπη να δείχνει να συνεχιστεί η αναμέτρηση.
Στο 26ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν σε γύρισμα του Σταθόπουλου, ο Παπαδόπουλος πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας Πάντο να απομακρύνει, ενώ στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την δική τους ευκαιρία, όταν το σουτ του Μαρουκάκη, μετά από σέντρα του Παπαγγελή, κατέληξε στο σώμα του Ανδρούτσου και απομακρύνθηκε.
Στο 40ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαγγελή (1-1) και στο 45ο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Ανδρούτσου έπειτα από φάουλ-σέντρα του Σταύρου, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτο ήταν μοιρασμένο, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να χάνει απίστευτη ευκαιρία με την έναρξή του, καθώς στο 47ο λεπτό ο Παπουτσογιαννόπουλος γύρισε στον Ρούσσο, ο τελευταίος έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση με την μπάλα νε περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.
Η Καλλιθέα απείλησε στο 51ο λεπτό με τον Ανδρούτσο να μπλοκάρει το σουτ του Μαρουκάκη, με τον έμπειρο επιθετικό στο 65ο λεπτό να μην αστοχεί αυτή την φορά, καθώς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΓΑΣ Ιάλυσος, κάνοντας το 2-1 για την Καλλιθέα.
Στο 80ο λεπτό οι «τοξοβόλοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Χριστόπουλος… τρύπωσε στην περιοχή των γηπεδούχων, έπιασε το δυνατό συρτό σουτ από πλάγια θέση, ωστόσο ο Πάντος ήταν στη σωστή θέση για να αποκρούσει, με το 2-1 να διατηρείται έως και το τέλος της αναμέτρησης, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να… μένει με άδεια χέρια.
Τα γκολ
17ο λεπτό. Ωραία προσπάθεια του Μπουσάι από τα αριστερά ο οποίος έκανε την σέντρα, με την μπάλα να καταλήγει στον Παπαδόπουλο που με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή την έστειλε στα δίχτυα του Πάντου, κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
40ο λεπτό. Πέναλτι για την Καλλιθέα, με τον Σταυρού να ανατρέπεται από τον Γκέζο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπαγγελής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτα του Ανδρούτσου, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους.
65ο λεπτό. Αντεπίθεση για την Καλλιθέα, με την μπάλα να φτάνει στον Ματθαίο Μαρουκάκη που πλάσαρε τον Ανδρούτσο κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.
Καλλιθέα (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Καλύβας, Κρητικός, Παπαγγελής, Καντέ, Τσιντώνης (60ο Στούπης), Παντελίδης (60ο Χοτζάλι), Μουσταφίδης, Σταύρου (75ο Καραγιάννης), Μαρουκάκης (75ο Ngwem), Καββαδίας.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Μπουσάι (33ο λ.τρ. Γκέζος) (78ο Χριστόπουλος), Σκεντεράι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντουτσής, Σταθόπουλος (66ο Χατζησάββας), Παπαδόπουλος, Ρούσσος, Μαστραντωνάκης (78ο Πατσίλης).