Εκδημησε ο Νίκος Ξανθόπουλος. Ο κυρίως εκφραστής ενός ηρωικού λαϊκού μελό, που αρκετοί της γενιάς μου σνομπάριζαν, αλλά εκείνο με την ανθρωπιά του έδινε κουράγιο σε έναν βασανισμένο λαό, σε δύσκολες εποχές μεγάλης φτώχειας, μετανάστευσης, σκληρής δουλειάς για επιβίωση. Mια εξαιρετικά σεμνή παρουσία, άνθρωπος σπάνιας αξιοπρέπειας και καλλιέργειας. Βιβλιοφάγος και συλλέκτης παλαιών βιβλίων, έχοντας μια τεράστια βιβλιοθήκη. Αποσύρθηκε στο αγρόκτημά του, ωστόσο είχε επιλέξει να επικοινωνεί μέσα από τον λογαριασμό του στο Facebook, φτιάχνοντας ένα άλμπουμ ζωής με δεκάδες μικρές ιστορίες Μια φωτογραφία και η αφήγηση από κάτω. Μικρά βιογραφικά διηγήματατα από το παρόν αλλά και το παρελθόν του, γραμμένα με τις πιο απλές λέξεις, τις πιο αληθινές, εκείνες που περιγράφουν την ουσία. Μικρά διηγήματα ποτισμένα με τη σοφία του χρόνου, να μας θυμίζουν όμως και πόσο αυθεντικός άνθρωπος ήταν ο ίδιος.
Το «παιδί του λαού»
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2023/01/ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ.jpg)