«Δεν είναι λύση για ένα εθνικό θέμα οι μολότοφ» έλεγαν όλοι μετά την επίθεση με μολότοφ στο σπίτι της βουλευτού κυρίας Τζάκρη. Ούτε οι μολότοφ, ούτε οι καταδρομικές επιθέσεις στη Βουλή, ούτε τα χημικά, ούτε τα όσα λέγονται στο Κοινοβούλιο περί «προδοτών», ούτε οι συγκυριακές ψηφοφορίες από transit βουλευτές, ούτε με το βλέμμα στις κάλπες. Τίποτε απ’ όλα αυτά δεν είναι λύση. Λύση για εθνικό θέμα σημαίνει πως όλοι μαζί το λύνουν, κι αυτό δεν έγινε, με αποκλειστική ευθύνη της κυβέρνησης, η οποία απέφυγε να βάλει στο «παιχνίδι» την αντιπολίτευση. Τι μπορεί να γίνει; Έστω και τώρα να γίνει κουβέντα σοβαρή στη Βουλή. Αυτό δυστυχώς δεν το είδαμε την πρώτη ημέρα της συζήτησης. Εστω και την ύστατη ώρα ας ακουστούν επιτέλους τοποθετήσεις και επιχειρήματα, αντί κραυγών και συνθημάτων. Αν μπορεί να βελτιωθεί η συμφωνία, ας προταθούν τρόποι συγκεκριμένοι για να γίνει αυτό. Αν χρειάζονται επιπλέον εγγυήσεις ας διατυπωθούν με σαφήνεια. Αν τελικά πρέπει να καταψηφιστεί, αυτό να γίνει γιατί όντως πρέπει και όχι για πολιτικά οφέλη.
Φυσικά και δεν είναι λύση
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2019/01/455-2.gif)