Είναι δύναμη να αποκαλύπτει κανείς την ευαλωτότητά του. Οι άνθρωποι που βρίσκουν το θάρρος να αφηγηθούν με ειλικρίνεια κάποιο οδυνηρό βίωμα αξίζουν σεβασμού. Δεν μπορείς να μην σταθείς με δέος απέναντι σε αυτούς που βλέπουν τον θάνατο κατάματα και παλεύουν για την ζωή τους. Αξίζουν τον θαυμασμό και την συμπαράστασή μας- αν και δεν έχουν την ανάγκη ούτε για το ένα ούτε για το άλλο- η Ντόρα Μπακογιάννη, η Φώφη Γεννηματά, ο Δημήτρης Γάκης, γιατί μετέτρεψαν αυτό λέμε πολλοί ακόμη και σήμερα χαμηλόφωνα «κακιά αρρώστια», σε ένα θέμα δημόσιας συζήτησης, ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και συμπαράστασης για τους χιλιάδες ακόμη ανώνυμους που δίνουν τον ίδιο σκληρό αγώνα κάθε μέρα. Το μεγαλύτερο δώρο είναι η ζωή και χρειάζεται να πιέζουμε τις κυβερνήσεις για ένα καλύτερο επίπεδο στις υπηρεσίες υγείας.
Δύναμη
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2021/10/844-9.jpg)