Φιλικό «πρόβα» ενόψει Volley League!

Μία πρώτη γεύση από τη… Volley League, στην οποία φιλοδοξεί να βρίσκεται την επόμενη χρονιά, πήρε το Σάββατο το Ροδίων Άθλησις, το οποίο αν και ηττήθηκε με 3-1 σετ από το Φοίνικα Σύρου, άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις στο κατάμεστο «Ροδίων Παιδεία».

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση για τρία σετ πάλεψε φιλότιμα και με εξαίρεση το τελευταίο όπου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές, κοίταξε στα μάτια την κορυφαία επαρχιακή ομάδα της Ελλάδας. Σε μία γιορτή του βόλεϊ, όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο απόλαυσαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των αθλητών και των δύο ομάδων. Το Ροδίων Άθλησις με αρκετά νέα πρόσωπα στο ρόστερ του, έδειξε ότι θα είναι μία ταχύτητα καλύτερο από πέρσι και θα διεκδικήσει λογικά με τον Ο.Φ.Η. την πρώτη θέση στον όμιλο του. Η ροδίτικη ομάδα έχει αλλάξει επίπεδο και αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας Σύρου είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να το κερδίσει με 20-25. Στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη, με το Ροδίων Άθλησις να προηγείται με 23-17, τους Συριανούς να μειώνουν σε 24-23 αλλά το σερβίς του στο φινάλε να βρίσκει φιλέ και οι γηπεδούχοι να ισοφαρίζουν σε 1-1. Το τρίτο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό με το Ροδίων Άθλησις να το χάνει μέσα από τα χέρια του. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 10-6, 14-8 και 16-10 για να μειώσει ο Φοίνικας σε 16-13. Με το σκορ στο 20-16, τα μπλοκ των φιλοξενούμενων έκαναν το σκορ 23-20. Η ομάδα της Σύρου πίεσε κι άλλο και κατάφερε να κάνει ένα νέο σερί 0-5 και να πάρει το σετ με 23-25.

Στο τελευταίο σετ ο Σπύρος Γκολίτσης έριξε στη «μάχη» όλους τους παίκτες του με το Ροδίων Άθλησις να μην είναι ανταγωνιστικό και να χάνει εύκολα με 16-25. Μετά το αρχικό 3-1, οι Συριανοί ανέβασαν την απόδοση τους (7-12) και μετέτρεψαν το 11-14 σε 12-19 και 15-23, παίρνοντας εύκολα το σετ και τη φιλική νίκη.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 23-25, 16-25

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μακρής Ν., Αρβανίτης Ν., Ποτολίδης Π., Προδρομίδης Β., Σακόγλου Χ., Μαυροβουνιώτης Α., Παππάς Α.,  Οικονόμου Ν., Σαρικείσογλου Μ., Μοσχούς Χ., Ηλίας Θ., Μαυράκης Κ.,
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Ζαλμάς): Μήλης Ν., Λέσκοφ Μ., Σόουζα Φ., Ρούσβελτ Φ., Βουλκίδης Θ., Παπαδόπουλος Π., Αχιλλεόπουλος Ι., Φωτιάδης Π., Αδάμ Ο., Ταυρής Κ., Βελούδης Σ.

Σπουδαίο τουρνουά στη Ρόδο

Ένα ιδιαίτερα δυνατό τουρνουά πρόκειται να διοργανώσει το Ροδίων Άθλησις, το διήμερο 13 και 14 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της καλύτερης δυνατής προετοιμασίας του εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Α2 Κατηγορία. Σύμφωνα με πληροφορίες, δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η παρουσία της Παναχαϊκής, ενώ οι Ροδίτες έχουν προσκαλέσει και την ομάδα της Σμύρνης από την Τουρκία. Επίσης, το Ροδίων Άθλησις επιθυμεί την παρουσία μίας ομάδας από την Α1 Κατηγορία και είναι πιθανό να γίνει κρούση στον Π.Α.Ο.Κ., τον Ηρακλή και τον Παμβωχαϊκό. Τέλος, δεν αποκλείεται στη Ρόδο να έρθει και ο Κέρκης Σάμου.