Σαντορίνη -ΓΑΣ Ιάλυσος: 1-1 Μοιρασιά στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης»

Έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό πήρε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, αυτή τη φορά στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» με αντίπαλο τον Α.Σ. Σαντορίνης στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο. Το τελικό 1-1 κρίνεται μάλλον δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα, με τους «τοξοβόλους» να παραμένουν ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά και χωρίς νίκη για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Χρήστο Χατζησάββα ( πρώτο σκόρερ των «ερυθροκίτρινων») να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ, αλλά τον Α.Σ. Σαντορίνης να αντιδράει άμεσα. Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Παντέλη θα μπορούσε να προηγηθεί αν ο Μπουντόπουλος δεν αστοχούσε προ κενής εστίας. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το «χρυσό» γκολ, με βασικό τους μέλημα, όμως να μην δεχθούν άλλο. Έτσι, έμεινε το 1-1, με τους «τοξοβόλους» να παίρνουν το βαθμό σε ένα μοιρασμένο ματς.
Φάσεις και γκολ
9ο λεπτό. Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Α.Σ. Σαντορίνης. Ο Ερρίκος γύρισε τη μπάλα, όμως την τελευταία στιγμή ο Καρπαθάκης με προβολή απομάκρυνε από την άμυνα του ΓΑΣ Ιάλυσος
13ο λεπτό. Καλό σουτ του Χριστόπουλου, μπλόκαρε ο Δερμιτζάκης.
18ο λεπτό. Τεράστια ευκαιρία για τον Α.Σ. Σαντορίνης. Ο Μπουντόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Ανδρούτσο, ο οποίος τον σταμάτησε εντυπωσιακά.
25ο λεπτό. Κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, ο Χατζησάββας ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.
33ο λεπτό. Ο Κανούλας γύρισε τη μπάλα και ο Γιουκούδης με κεφαλιά νίκησε τους αμυντικούς του «τοξοβόλου», ισοφαρίζοντας σε 1-1.
45ο λεπτό. Τεράστια και απίστευτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πολύζος γύρισε τη μπάλα, όμως ο Μπουντόπουλος σε κενό τέρμα κατάφερε να αστοχήσει.
46ο λεπτό. Ο Κανούλας προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Ανδρούτσο χωρίς αποτέλεσμα.
51ο λεπτό. Νέα ευκαιρία για τους Κυκλαδίτες. Ο Γιουκούδης «τσίμπησε» τη μπάλα πάνω από τον Ανδρούτσο, αλλά έφυγε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι.
62ο λεπτό. Ο ΓΑΣ Ιάλυσος ζήτησε πέναλτι, σε χέρι του Παντίδου με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
69ο λεπτό. Ο Παντίδος πρόλαβε τον Παπαδόπουλο την τελευταία στιγμή και έσωσε την ομάδα του.
Οι συνθέσεις:
Α.Σ. Σαντορίνης (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (91ο Κωστόπουλος), Κουρέλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Σιμιτσής (78ο Περογαμβράκης), Πολύζος (46ο Σκαθαρούδης), Ιβανίδης, Μπουντόπουλος (46ο Μαλάι), Γιουκούδης (78ο Μηνάς), Κανούλας.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Σκεντεράι, Μπουσάι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Γιώργου (72ο Μαστραντωνάκης), Μανιώτης, Παπουτσογιαννόπουλος (88ο Ζουνίνιο), Παπαδόπουλος, Χατζησάββας, Χριστόπουλος (81ο Σταθόπουλος).