Εύκολα Καλλιθέα και Διαγόρας!

Πιο καλή η μοναξιά τραγουδάει πλέον η Καλλιθέα, η οποία κέρδισε εύκολα- όπως αναμενόταν- και τη Γαλάζια Ακαδημία με 87-45 και βρίσκεται χωρίς παρέα στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το νεοσύστατο σωματείο, με την Καλλιθέα να «καθαρίζει» το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και δεν συνάντησαν καμία δυσκολία μέχρι να φτάσουν σε μία άνετη νίκη, κάνοντας το 5 στα 5. Η διαφορά ποιότητας και εμπειρίας ήταν σημεία εμφανή από το τζάμπολ του αγώνα, αφού μετά το ισόπαλο 5-5, η Καλλιθέα ξέφυγε στο σκορ και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωσε και τη ψαλίδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 30-11 και το ημίχρονο με +29 (48-19) για τους γηπεδούχους, που διατήρησαν το αήττητο τους και συνεχίζουν την πορεία τους προς τον τίτλο. Με την Καλλιθέα δεν έπαιξαν οι Κούρος Ι. και Μήτσης και με τη Γαλάζια Ακαδημία ο στρατευμένος Λιβησιανός.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-11, 48-19(ημ.), 67-33, 87-45
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Μητσού
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Παππάς 1, Παπακωνσταντίνου, Κούρος Π. 8, Παρδακάς 17, Γυφτάκης 7(1), Μπιλλιάς 4, Συμιακός 2, Παναγιωταράκος 8(1), Δούβαλης 13, Σκορδάλης 17(5), Εκινέ 10(1).
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βλαχοδήμος): Ξυπολιτάς 10, Ματσαμάς 4, Κουρμαδιάς 2, Βαρβαρέσος Δ. 4, Σαββάκης, Σαουλίδης 8(1), Φεσάκης 2, Βαρβαρέσος Φ. 5(1), Λάγκαλης, Κωσταρίδης 6, Καραϊσαρίδης 2, Γκοτζάι 2.
ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΓΟΡΑ
Χωρίς να δυσκολευτεί στο β’ ημίχρονο, ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με 83-57… Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τους «ερυθροκίτρινους» να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση. Ο «γηραιός» όμως επέβαλε πλήρως το ρυθμό του στο γ’ δεκάλεπτο, ξέφυγε στο σκορ και πήρε τη νίκη. Ο Γ.Σ. Διαγόρας πέτυχε συνολικά 10 τρίποντα, είχε την εμπειρία και την πολυφωνία στο σκοράρισμα και τελείωσε το παιχνίδι από το γ’ δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 64-40. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Οι Μαρουλλάκης, Βογιατζής, Καλούτσικος, Γεωργουλάκος και Βασιλειάδης πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ δεν έπαιξε ο Δεληγιαννάκης. Από τους ηττημένους κάτι αντίστοιχο πέτυχαν οι Κοντάκος, Βόλας και Νουμερόπουλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-8, 39-30(ημ.), 64-40, 83-57
Διαιτητές: Φάκαρος- Αντωνίου
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Βογιατζής 15(3), Γεωργουλάκος 11(1), Χατζηδημητρίου 2, Μαρουλλάκης 16(4), Μόραλης, Πιέτρι 3(1), Βασιλειάδης 10, Κουλουμπράκης 6, Καλούτσικος 15, Μαρκουλής 3(1), Μαρινάκης 2.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παπακώστας): Βόλας 10(3), Χούλης 2, Τριανταφύλλου, Μπόζιτς 7(2), Κατσιδώνης 3(1), Σμαραγδιού, Αργυρόπουλος, Χατζηβασιλείου 8, Χατζηδημητρίου 5, Κοντάκος 12(1), Νουμερόπουλος 10, Μπάμπος.