Εύκολα ο Ιάλυσος στην Κάρπαθο

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ιάλυσος στην Κάρπαθο, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ποσειδώνα, του οποίου και επικράτησε με 4-0 για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries και «έπιασε», έστω και προσωρινά, τη Ρόδο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «ερυθροκίτρινοι» έκαναν τα «αυτονόητα» για να φτάσουν στην επικράτηση, ενώ οι Καρπάθιοι παρά την ήττα έδειξαν ένα καλό πρόσωπο σε ορισμένα διαστήματα του αγώνα, όμως έχουν πλέον μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία και κάθε ματς από δω και στο εξής είναι «τελικός» για τον Ποσειδώνα.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου που ταξίδεψαν αυθημερόν για το γειτονικό νησί, δεν επηρεάστηκαν από την δεδομένη ταλαιπωρία και ξεκινώντας δυνατά το ματς, κατάφεραν να πάρουν νωρίς προβάδισμα στο σκορ και να διώξουν το όποιο άγχος υπήρχε. Στο 17’ λοιπόν ο Μαθιός με κεφαλιά «άνοιξε» το δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα του, με τον Ιάλυσο να πιέζει στη συνέχεια και να καταφέρνει να πάρει «κεφάλι» δύο τερμάτων στο 44’ με ένα πολύ όμορφο μακρινό σουτ του Χατζηλιόντα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τον ελέγξουν, όμως παρά τις επιθετικές τους προσπάθειες δεν κατάφεραν να φτάσουν σε τρίτο γκολ γρήγορα και να «καθαρίσουν» την υπόθεση-νίκη. Αυτό έγινε στο 77ο λεπτό με το σουτ του Παφιάκη, ο οποίος «έγραψε» με αυτόν τον τρόπο το 0-3, ενώ το σκορ «έκλεισε» στο 87ο λεπτό με τον Φανούρη Γκινή να χρίζεται σκόρερ.

*Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Στεφανάκης, Καραγιάννης

Ποσειδών Καρπάθου: Μαργαρίτης, Βογιατζιδάκης, Φουντής (67΄ Μαντικός), Ε. Σπανός, Κούτουλο, Μαντινάος, Μπαρχανάι, Ι. Σπανός, Παύλου, Τσιαβέλης, Μπάρλος (50΄ Σώζος)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Λαμάι, Φυλακούρης, Γιαννακόπουλος, Αθανασίου, Παφιάκης (74’ Καρπαθάκης), Ρεκλείτης (80’ Κρομύδας), Χατζηλιόντας, Χατζηφούντας, Μπιγκό, Μαθιός (69’ Γκινής)