Α’ Κατηγορία: Νίκες για Άρη Αρχαγγέλου και Κλεάνθη Παραδεισίου

Δύο παιχνίδια έγιναν την Πέμπτη για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να επικρατούν.
Ο Άρης Αρχαγγέλου επικράτησε την Α.Ε. Κω με σκορ 1-0 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής, ενώ ο Κλεάνθης Παραδεισίου επιβλήθηκε της Δόξας Καρδάμαινας με σκορ 3-2 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής.
Άρης Αρχαγγέλου- Α.Ε. Κως: 1-0
Ένα γκολ του Μανώλη Ευγενικού στο 66ο λεπτό ήταν αρκετό για τον Άρη Αρχαγγέλου, προκειμένου να επικρατήσει της Α.Ε. Κως με σκορ 1-0, με τους «βυσσινί» να έχουν στην αποστολή τους μόλις 11 ποδοσφαιριστές.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, με ελάχιστες φάσεις και τον Άρη Αρχαγγέλου να έχει μία ελαφριά υπεροχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Σάββενα ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν δίκαια στην νίκη, που τους ανέβασε στην 4η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 39 βαθμούς στην συλλογή τους.
Κλεάνθης Παραδεισίου- Δόξα Καρδάμαινας: 3-2
Ζωντανός στην μάχη για την εξασφάλιση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία, έμεινε ο Κλεάνθης μετά από την επικράτηση του με σκορ 3-2 επί της Δόξα Καρδάμαινας, καθώς έφτασε τους 15 βαθμούς στην συλλογή του, ανεβαίνοντας στην 14η θέση του πίνακα.
Το παιχνίδι είχε ένταση και σασπένς έως και το τελευταίο λεπτό, όπου κρίθηκε ο νικητής.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 με τέρμα του Κώστα Πελέκη στο 17ο λεπτό, με τον Ανδρέα Χατζηαντωνίου να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 24ο λεπτό, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Οι «ροσονέρι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (2-1) με τον Κώστα Πελέκη στο 56ο λεπτό, όπως η Δόξα Καρδάμαινας ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με τον Στέφανο Χατζησεβαστό (2-2).
Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί ισόπαλο, ο Κώστας Θάνος είχε αντίθετη άποψη, καθώς στο 97ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τους γηπεδούχους.
Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 93ο λεπτό αποβλήθηκαν οι Γιώργος Δανάς (Κλεάνθης) και Γιώργος Τρικοίλης (Δόξα Καρδάμαινας).