Δεν τους βόλεψε…

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν σήμερα στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων, Ιππότες και Ποσειδών Καρπάθου για την 11η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries (2ος όμιλος), με το αποτέλεσμα να μην βολεύει καμία από τις δύο ομάδες που ήθελαν τους τρεις βαθμούς, καθώς παραμένουν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα για τον Ποσειδώνα που δείχνει να «ξυπνάει» στο τέλος του έτους, με τους Καρπάθιους μάλιστα να φεύγουν με πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Μίαρη. Από την πλευρά τους οι Ιππότες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τις ομάδες που αυτή τη στιγμή εξασφαλίζουν την παραμονή τους και θα πρέπει να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια για φτάσουν στον στόχο τους.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται «ορεξάτοι» μετά και την ευρεία νίκη της περασμένης Τρίτης κόντρα στον Κλεόβουλο και να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα στο 30ο λεπτό με τον Μανώλη Σπανό. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και με το ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε η «απάντηση» των γηπεδούχων με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τριπολίτη, που κέρδισε ο Ταφάνι (1-1). Ο Ποσειδώνας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 85’ λόγω της αποβολής του Νασόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ νωρίτερα οι Καρπάθιοι είχαν διαμαρτυρηθεί για πέναλτι, το οποίο όμως σύμφωνα με τον διαιτητή Μίαρη «μετατράπηκε» σε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

*«Φωνάζουν» για τη διαιτησία του Μανώλη Μίαρη οι Καρπάθιοι (Καρκαλιανίδης, Κόκκαλης)

Ιππότες: Σκυλλάς, Διαμαντής, Κωνσταντίνου (55’ λ.τ. Καπουράνης), Έλληνας, Μαρίνος, Καρπαθάκης, Ντούσκου, Ταφάνι, Αγγελάκης, Φιάμπολης, Τριπολίτης

Ποσειδών Καρπάθου: Γαλάνης, Kαουκάκης, Φουντής, Γ. Σπανός, Κούτολο, Ρενάτο, Μαντικός (60’ Βασιλειώτης), Νασόπουλος , Τσιαβέλης, Μ. Σπανός, Σώζος

Ανακοίνωση του Ποσειδώνα Καρπάθου

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία του Μανώλη Μίαρη εξέδωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ποσειδώνας Καρπάθου, αναφέροντας τα εξής:

«Την εξαίρεση του κ. Μίαρη Μανώλη από τα παιχνίδια της ομάδας μας ζητάμε από την ΕΠΣΔ μετά και την σημερινή κάκιστη (απαράδεκτη ) διαιτησια του στο παιχνίδι με τους Ιππότες όπου με τα σφυρίγματα του διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στερώντας από την ομάδα μας την δυνατότητα να διεκδίκηση την νίκη που θα μας έδινε βαθιά βαθμολογική ανάσα .

Ο κύριος αυτός προφανώς ανεπαρκής για την κατηγορία μετέτρεψε την ανατροπή δυο μέτρα μέσα στην περιοχή σε φάουλ εκτός ,δεν έδωσε κόκκινη σε εκτός φάσης χτύπημα στο 46 λεπτό ,έδωσε με περίσσια ευκολία το πέναλτι στους αντιπάλους μας ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι και στις καθυστερήσεις σε εκτός φάσης χτύπημα εντός της περιοχής σφύριξε λήξη αντί πέναλτι.

Ζητάμε από την ΕΠΣΔ όπως εξαίρεση τον εν λόγο διαιτητή από τα παιχνίδια του ΑΣΚ Ποσειδών και βέβαια αναμένουμε την έκθεση του παρατηρητή και την παραδειγματική του τιμωρία.

Ο κ. Μίαρης σήμερα ίσως μας στέρησε το δικαίωμα στην ελπίδα παραμονής στην Α Δωδεκανήσου».