Αντίο με ψηλά το κεφάλι!

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε τη χρονιά ο Κολοσσός, ο οποίος ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 87-69 στο «Βενετόκλειο»! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κοίταξε στα μάτια τους «πράσινους» στο α’ ημίχρονο, ωστόσο στο γ’ δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πίεσαν στην άμυνα, ξέφυγαν στο σκορ και έκαναν το sweep στη σειρά των αγώνων. Οι «θαλασσί» είχαν μία εξαιρετική εικόνα στο α’ ημίχρονο αλλά δεν άντεξαν στη συνέχεια και γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά σε παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, το «Βενετόκλειο» δεν είχε περισσότερους από 600 φιλάθλους, ενώ και οι «πράσινοι» δεν είχαν οργανωμένη κερκίδα.
Καλό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στο παιχνίδι, αφού με πόντους του Ράιτ και του Μπρέι, οι «θαλασσί» έκαναν το 5-2 (2’). Ο Παππάς απάντησε, ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε το ρυθμό που ήθελε και με όπλο την καλή του άμυνα και με αιχμή του δόρατος τον Παππά, έκανε σερί 0-10 και το σκορ 5-12 (4’). Οι «πράσινοι» μάλιστα έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα στη συνέχεια ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά (7-17 στο 7’)… Από τους «θαλασσί» ο μόνος παίκτης που απειλούσε το «τριφύλλι» ήταν ο Μπρέι (9-17 στο 7’), ενώ με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σχίζα ο Κολοσσός μάζεψε τη διαφορά (14-18 στο 8.30’) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 16-20.
Στη β’ περίοδο οι Ροδίτες μείωσαν ακόμη περισσότερο με τον Σταμάτη (18-20), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 0-5 και να κάνει το σκορ 18-25 στο 22’. Μετά το 20-27, ήταν η σειρά του Κολοσσού να βρει έναν αρκετά καλό ρυθμό και με μπροστάρη τον Ράιτ μείωσε σε 25-27 (13’), αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ-άουτ. Η καλή παρουσία των «θαλασσί» συνεχίστηκε (28-31 με τρίποντο του Ούεαρ), ενώ Ράιτ και Μπρέι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους με το σκορ να γίνεται 33-35 (17’). Ο Κολοσσός ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο α’ ημίχρονο και αποτέλεσε «σκληρό καρύδι» απέναντι στον αήττητο Παναθηναϊκό. Το ημίχρονο τελείωσε με 39-42, μετά από coast to coast του Σταμάτη λίγο πριν το τέλος και με τους Ροδίτες να κερδίζουν τις εντυπώσεις.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός δεν άλλαξε την εικόνα του μέχρι το 23’, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει στη συνέχεια και να «τελειώνει» από νωρίς το παιχνίδι. Οι Ροδίτες μείωσαν σε 41-44, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πίεσε σε όλο το γήπεδο, βελτίωσε την άμυνα της και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη. Με σερί 3-20, το σκορ έγινε 44-64 (28’), με τους Όγκαστ, Σίνγκλετον και Καλάθη και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι. Οι «θαλασσί» δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση, δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και μοιραία δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού. Τα πάντα κρίθηκαν στο διάστημα αυτό, αφού ο Κολοσσός έμεινε άποντος για πέντε λεπτά και φυσικά ήταν αδύνατο μετά να καλύψει αυτή τη διαφορά. Με Τσαλμπούρη και Παπαδάκη, οι «θαλασσί» μείωσαν σε 49-65 (29’), με το αποτέλεσμα του γ’ δεκαλέπτου να είναι 52-67.
Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +21 (52-73 στο 32’), ο ρυθμός έπεσε γενικότερα (54-78 στο 35’ και 58-78 στο 37’ ) και οι «πράσινοι» έκαναν το…2-0, κερδίζοντας με 69-87. Το τέλος του αγώνα βρήκε το φίλαθλο κόσμο να χαρίζει ένα πολύ ζεστό χειροκρότημα στους παίκτες της ομάδας για τη φετινή προσπάθεια.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-20, 39-42(ημ.), 52-67, 69-87
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Θεονάς- Πιτσίλκας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 6(1), Χάρις 2, Σχίζας 5(1), Γεωργαλλής 3(1), Μπιλλής, Αγγελάκος 2, Σταμάτης 8(1), Μπρέι 16(3), Γιανγκ, Παπαδάκης 9(2), Τσαλμπούρης 4, Ράιτ 14.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14(2), Ρίβερς 7(1), Τζέιμς 11, Παππάς 12(1), Γκιστ 3, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5(1), Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 3, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 9, Μήτογλου 9.