Α. Σ. Ρόδος- ΑΠΟ Κερατσίνι: Ο Αυγενικού έδωσε την λύση

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Αυγενικού στο 56ο λεπτό, ο Α.Σ. Ρόδος επικράτησε του ΑΠΟ Κρετασίνι με σκορ 1-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 6ο όμιλο, με τα «ελάφια» να πετυχαίνουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην σεζόν.
Η εικόνα
Ο Α.Σ. Ρόδος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα δέκα λεπτά την αναμέτρησης είχε δύο καλές ευκαιρίας για να προηγηθεί, χωρίς όμως να τα καταφέρει, αφού την κεφαλιά του Μπαγκούρα στο 3ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟ Κερατσίνι, ενώ το σουτ του Πινδώνη στο 9ο λεπτό σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τα «ελάφια» να έχουν μία ανούσια υπεροχή και να απειλούν στο 28ο λεπτό, όμως το σουτ του Παβίσεβιτς από καλή θέση, πέρασε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για του φιλοξενούμενους, αφού στο 48ο λεπτό μετά από σύγχυσης στην περιοχή του Α.Σ. Ρόδος, ο Διάκος έκανε το σουτ που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παναγόπουλου.
Η ευκαιρία του ΑΠΟ Κερατσίνι «ξύπνησε» τους γηπεδούχους που ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας την εστία του Φρατζεσκάκη. Στο 50ο λεπτό ο Α.Σ. Ρόδος απείλησε με τον Παβίσεβιτς το σουτ του οποίου από καλή θέση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και στο 56ο λεπτό ήρθε το γκολ για τα «ελάφια». Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, με τον Μιχάλη Αυγενικού να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΟ Κερατσίνι, κάνοντας το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα ο Α.Σ. Ρόδος έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, ωστόσο, το σουτ του Παβίσεβιτς πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό, σπαταλώντας ακόμα μία ευκαιρία στο 86ο λεπτό με τον Μιχάλη Αυγενικού, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, δίνοντας στον Α.Σ. Ρόδος το πολύτιμο «τρίποντο».
Το γκολ
56ο λεπτό. Φάουλ σε καλή θέση για τον Α.Σ. Ρόδος. Ο Μιχάλης Αυγενικού ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φρατζεσκάκη κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια».
Οι συνθέσεις
Α.Σ. Ρόδος: Παναγόπουλος, Ιμεραλιλάι, Δαβρής, Μκρτσιάν, Αποστόλου, Μίνγκας ( 61ο Πότσι), Πινδώνης (80ο Καντιμοίρης), Αυγενικού, Παβίσεβιτς, Ευγενικός( 52ο Πάλλας) Μπαγκούρα ( 38ο Λέκκα).
ΑΠΟ Κερατσίνι: Φρατζεσκάκης, Τσουμπαλτσίδης, Σιγάλας, Μπάτης, Βαττής, Σκεντεράι ( 88ο Σμυρογιαννάκης), Ντούλιας ( 80ο Παπασπύρος), Διάκος, Μπερνιδάκης, Καλογιάννης ( 66ο Σιανός), Πασαλίδης.