Ιωνικός- Διαγόρας: 3-1 Υπέκυψε στο τέλος ο «γηραιός»

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε ο Διαγόρας, καθώς… υπέκυψε στο τέλος στον Ιωνικό Νικαίας με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.
Ο «γηραιός» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του Σανδραβέλη, ωστόσο οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα δυο φορές με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Ματίας Κάστρο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Να σημειώσουμε ότι οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα αφιέρωσαν το γκολ της ισοφάρισης στον τραυματία Μιχάλη Αυγενικού, δείχνοντας την φανέλα του στην κάμερα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Διαγόρα και αρκετές φορές τα κατάφεραν.
Ο «γηραιός» από την πλευρά του αρχικά προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την άμυνα του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Οι Νικαιώτες απείλησαν στον 9ο , 10ο , 21ο και 34ο λεπτό, ωστόσο οι προσπάθειές τους είτε σταμάτησαν στον Τσέλιο είτε ήταν άστοχες.
Τελικά η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 41ο λεπτό, με τον Νιάσε να κάνει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά.
Ο Ιωνικός σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία στο 44ο λεπτό, ενώ ο Διαγόρας στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έφτασε κοντά στην ισοφάριση με δυνατό σουτ του Αθανασίου και στην συνέχεια της φάσης με κεφαλιά του Κονέ που κατέληξε άουτ.
Το πρώτο 45λεπτό ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, βοηθούμενος και από τις αλλαγές του Σάκη Θεοδοσιάδη που πέρασε στην αναμέτρηση τους Μπαστακό και Αλάεθ.
Ο «γηραιός» κυριάρχησε, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν αρχικά στο 54ο και 67ο λεπτό και στην συνέχεια έφτασαν στην ισοφάριση στο 68ο λεπτό με δυνατό σουτ του Σανδραβέλη. Ο Διαγόρας με ανεβασμένη την ψυχολογία του πίεσε, έχοντας ακόμα μία καλή στιγμή στο 70ο λεπτό.
Από το 85ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ιωνικού ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, πιέζοντας την εστία του Τσέλιου, καταφέρνοντας να σκοράρουν δύο φορές. Αρχικά με κοντινό πλασέ του Κάστρο στο 88ο λεπτό (2-1) και στην συνέχεια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίδιου ποδοσφαιριστή, να διαμορφώνει το τελικό 3-1 για τους Νικαιώτες.
9ο λεπτό. Σέντρα στην περιοχή του Διαγόρα, ο Κάστρο από ευνοϊκή θέση έκανε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Τσέλιο να διώξει εντυπωσιακά στην γωνία του.
10ο λεπτό. Σουτ του Νιάσε από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
21ο λεπτό. Καλό σουτ του Ρόλε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου.
34ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον Ιωνικό, η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα που έκανε το σουτ, μπλόκαρε ο Τσέλιος.
41ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Βλαχομήτρου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο μέσα στην μικρή περιοχή του Διαγόρα, Νιάσε, που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Τσέλιου κάνοντας το 1-0 για τον Ιωνικό.
44ο λεπτό. Μετά από λάθος του Αθανασίου, ο Νιάσε κέρδισε την μπάλα, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.
45ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Αθανασίου, έδιωξε προσωρινά ο Αναγνωστόπουλος, η μπάλα έφτασε στον Κονέ, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.
50ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Ομάρ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Τσέλιου.
54ο λεπτό. Ωραία επίθεση για τον Διαγόρα, η μπάλα έφτασε στον Κονέ που έκανε το σουτ, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
67ο λεπτό. Ο Κονέ έκανε την πάσα στον Μπαστακό που βρισκόταν μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, όμως το πλασέ του από καλή θέση κόντραρε σε αμυνόμενους και η μπάλα απομακρύνθηκε.
68ο λεπτό, γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Σανδραβέλη έξω από την περιοχή του Ιωνικού, με τον ακραίο αμυντικό του «γηραιού» να κάνει το δυνατό σουτ, «καρφώνοντας» την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Διαγόρα.
70ο λεπτό. Νέο καλό σουτ, αυτή την φορά από τον Κάκκο με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
88ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Μουμίν, κεφαλιά του Κουιρουκίδη με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να στρώνεται στον Κάστρο που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Τσέλιου κάνοντας το 2-1 για τον Ιωνικό.
96ο λεπτό, γκολ. Αντεπίθεση για τον Ιωνικό, με τον Μανωλάκη να ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Κάστρο με τον διαιτητή της αναμέτρησης Κοτσάνη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάστρο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου κάνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους.
Ιωνικός Νικαίας (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Ομάρ, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτζούλιας (77ο Κουιρουκίδης), Νιάσε (62ο Μάναλης), Ρόλε (90ο Παπαγεωργίου), Πλατέλλας (90ο Πογκοσιάν), Βλαχομήτρος (62ο Μουμίν), Κάστρο.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας (85ο λ.τρ. Χότζα), Ντοριβάλ (74ο Κωστούλας), Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου, Λινάρδος (46ο Μπαστακός), Κάκκο ( 74ο Τσιαντούλας), Σμυρλής (46ο Αλάεθ), Κονέ.