Αντίστροφη μέτρηση για τα πλέι οφ στο γυναικείο πρωτάθλημα

Στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου τερμάτισαν οι γυναίκες του Ροδίων Άθλησις, οι οποίες νίκησαν άνετα (3-0 σετ) τη Ρόδο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Νίκου Μακρή θα αντιμετωπίσει στα πλέι-οφ τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και με 2-0 νίκες, αναμένεται να πάρει το εισιτήριο για τους μεγάλους τελικούς. Με ρεκόρ 8 νίκες και 2 ήττες, το Ροδίων Άθλησις έκοψε πρώτο το νήμα και μπαίνει με φόρα στην επόμενη φάση. Η Ρόδος στην πρώτη της παρουσία στο γυναικείο πρωτάθλημα, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, χωρίς νίκη, βαθμό και σετ, χάνοντας και στα 10 παιχνίδια με 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-5 (17’), 25-18 (22’), 25-14 (20’)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής):Μαστοράκη, Γιακουμάκη, Τζανουδάκη, Τουλουμτζίδου, Φραντζή, Μαύρου, Αμορανίτη Ν., Μαστρογιάννη, Νουρεδίν, Αμορανίτη Ε., Σκαρτσίλη, Ευθυμίου, Γενημανώλη.
ΡΟΔΟΣ: Αναστασάκη, Αργύρη, Καντή, Κρόκου Κ., Αντωνιάδη, Γιακάι, Κακούλη, Καρβουνιάρη, Κρόκου Ι., Κώστα, Κωστοπούλου, Ντουσάκη, Μυρωνίδου.

Με νίκη έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα του Διαγόρα, η οποία κέρδισε με 3-1 σετ τον Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου στο «Βενετόκλειο». Ο «γηραιός» πήρε τη νίκη και θα ετοιμαστεί για τους αγώνες πλέι-οφ με την Τελχινίδα, θέλοντας να κάνει αισθητή την παρουσία του, αφού η σειρά θα ξεκινήσει από το 2-0 υπέρ της ομάδας του Νίκου Τσιντομηνά. Στο κυριακάτικο παιχνίδι, η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα πήρε σχετικά άνετα τα δύο πρώτα σετ και παρά την αντίδραση του Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου, έδειξε χαρακτήρα στο 4ο σετ και έφυγε νικήτρια από το «Βενετόκλειο».
Τα σετ: 18-25 (30’), 15-25 (24’), 25-17 (27’), 18-25 (25’)
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Μοστράτου, Σωτηρίου, Φραντζέσκου, Αμερικάνου, Δέμελλου, Μαργαρίτη, Καραγιάννη, Παπαϊωάννου, Κλαδίτη, Βαρβιδάκη, Πολυτάνου, Γακοπούλου, Μηλοπούλου, Γιαννέλη.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Βαρβεράκη, Ευσταθίου, Μπουράμα, Προβατοπούλου, Φιλίππου, Μαμαλίγκα, Γιακουμάκη, Καβουνίδη, Ντερβίσι, Χαμίτ, Μπάρκα.

ΑΝΔΡΕΣ

Οι Αθλοπαιδιές Κω νίκησαν με 3-0 σετ τη Φλόγα και ολοκλήρωσαν με το απόλυτο 8 στα 8 τις υποχρεώσεις τους στο ανδρικό πρωτάθλημα. Σ’ ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, οι Κώοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να προσθέσουν μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό τους και να πανηγυρίσουν το νέο «τρίποντο», κλείνοντας την απόλυτα επιτυχημένη σεζόν τους στο ανδρικό πρωτάθλημα. Η Φλόγα πάλεψε στο 1ο και στο 3ο σετ, αλλά οι Αθλοπαιδιές είχαν την ποιότητα και τις λύσεις και πήραν τη νίκη.
Τα σετ: 25-20 (27’), 25-13 (22’), 25-19 (26’)
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεροβασίλης, Ιντρισλάρι, Καμπούρης, Κόπεελος, Θανόπουλος, Καρδούλιας, Κυπριώτης, Μαραγκός, Παπαϊωάννου, Σαλτζής, Σπύρου.
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ: Σπυρίδης Μ., Χατζηνικολάου, Λεντής, Πεζουβάνης, Σπυρίδης, Ζερβός, Βούλκα, Σπυρίδης Παν., Σπυρίδης Π.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Την πρώτη θέση στον α’ όμιλο των κορασίδων εξασφάλισε η Τελχινίδα, η οποία νίκησε στο ρελαντί τον Διαγόρα με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά απέδειξε την ανωτερότητα της στον όμιλο, κερδίζοντας πολύ εύκολα και στα τρία σετ τον Διαγόρα, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια. Η Τελχινίδα θα κόψει πρώτη το νήμα και ο Διαγόρας θα είναι δεύτερος, οπότε και θα παίξουν στο φάιναλ-φορ του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 25-11 (25’), 25-10 (17’), 25-11 (17’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γκιζέττη, Δημητριάδη, Δογιάμα, Ζωγράφη, Κακλαμάνου, Λαζαρίδου, Μαστόρου Δ., Μαστόρου Ε., Σουσάρι, Τερζίου.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Γιαντσίδη, Δερμετζή, Καβουνίδη, Κυπριώτη, Μπάρκα, Ντερβίσι, Ουζούνη, Παγκά, Χαμίτ.

Την αήττητη πορεία τους συνέχισαν οι κορασίδες της Τελχινίδας, που επικράτησαν εύκολα του Ήλιο Ιαλυσού με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά έκανε το 6 στα 6 στο κλειστό γυμναστήριο της Ιαλυσού κερδίζοντας τον Ήλιο σε 51 αγωνιστικά λεπτά.
Τα σετ: 14-25 (17’), 8-25 (18’), 14-25 (16’)
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Αλιράι, Ντούπα, Παπαδοπούλου, Πόντο, Σιμελίδου, Καμπούρη, Παναγιώτη, Πολιτίδου, Σιδηροπούλου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Δημητριάδη, Κακλαμάνου, Μαθιουδάκη, Μαστόρου Ε., Σουσάρι, Δογιάμα, Ζωγράφη, Μαστόρου Δ., Τερζίου.

Σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τον α’ όμιλο των κορασίδων οι Αθλοπαιδιές Κω νίκησαν με 3-0 σετ το Φοίνικα 2 και ολοκλήρωσαν για φέτος τις υποχρεώσεις τους. Τα κορίτσια του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου δεν συνάντησαν προβλήματα για να πάρουν τη νίκη και δυσκολεύτηκαν μόνο στο 2ο σετ, από τη δεύτερη ομάδα του Φοίνικα.
Τα σετ: 25-14 (22’), 25-23 (27’), 25-10 (25’)
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεωργίου, Διακογιώργη, Θανάση, Θυμνιού, Μυρωνίδη Β., Βλαχοκώστα, Γιαννάκου, Θεοδωρέλου, Λάμπρου, Μυρωνίδη Μ., Σουτζούμ, Στραβοπόδη.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 2 (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Γιακουμάρου, Κωνσταντίνου, Μπαλάκη, Νόβα, Τριανταφύλλου, Φούκα, Δούλου, Κηπουρού, Μενούχου, Μωραΐτη, Τοντόροβα, Τύπου, Σμαραγδή, Πετράκη.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων συνεχίζει η Τελχινίδα, η οποία νίκησαν με 3-0 σετ το Ροδίων Άθλησις και έκανε το 4 στα 4, χωρίς μάλιστα να έχει χάσει σετ. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε εύκολα το 1ο σετ, όπως και τα υπόλοιπα δύο αν και ζορίστηκε αρκετά. Μάλιστα το 3ο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την Τελχινίδα να πανηγυρίζει μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 25-16 (20′), 25-21 (31′), 26-24 (26′)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γκιάτα, Γκιζέττη, Γκίκα, Ζαγόρα, Ζντράβα, Μαστόρου, Μπάλλιου, Ξένου, Τιόλη, Τσερκές, Τσιλιμίγκα.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Αγγελίτση, Αμπελά, Γενημανώλη, Ευθυμίου, Μαύρου, Μαχραμά, Μετσάι, Μπαχίτι, Παπαδοπούλου, Πίττα, Φυράι.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων πέτυχε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, ο οποίος επικράτησε άνετα στην Κω των Αθλοπαιδιές με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και έχοντας καλά τελειώματα αλλά και καλή υποδοχή πήρε άνετα την «καθαρή» νίκη, συνεχίζοντας την καλή της πορεία στο πρωτάθλημα (ρεκόρ 3 νίκες και 1 ήττες).
Τα σετ: 12-25, 15-25, 15-25
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Βασιλακοπούλου, Εξαρχοπούλου, Ζερβού Ε., Καρδούλια, Μαραγκού, Αναστασίου, Ζερβού Α., Κώστογλου, Μυρωνίδη Β., Μυρωνίδη Μ.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Δούλου, Κόρμπα, Κουκιά Ρ., Κωνσταντίνου, Μπαλάκη, Συμιακού, Γιάννη, Κηπουρού, Κουκιά Καλ., Κουτσούκου, Μενούχου, Νόβα, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου.

Την τέταρτη τους νίκη σε πέντε παιχνίδια πέτυχαν οι παγκορασίδες του Διαγόρα, που κέρδισαν με 3-0 σετ στο «Βενετόκλειο» τη Ρόδο. Οι «κυανέρυθρες» συνάντησαν δυσκολίες αλλά πήραν τη νίκη επί των «ελαφιών», που παραμένουν χωρίς βαθμό και σετ μετά από τέσσερις αναμετρήσις. Ο Γ.Σ. Διαγόρας παραμένει στη δεύτερη θέση και σήμερα ήταν καλύτερος παίρνοντας την πολύτιμη νίκη στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής.
Τα σετ: 18-25 (27’), 21-25 (27’), 20-25 (25’)
ΡΟΔΟΣ: Αργύρη, Κακούλη, Κρόκου Κ., Ρακιπάι, Καντή, Κρόκου Ι., Λάτσκα.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Αναγνώστη, Δεμερτζή, Μπάρκα, Ντερβίσι, Ουζούνη, Παγκά, Χαμίτ, Χατζησταυρίδη, Χρυσοχοΐδη.