Νέα νίκη για τον Ιπποκράτη

Τη νίκη με 88-71 πανηγύρισε ο Ιπποκράτης Casa Cook Hotel απέναντι στο Ηράκλειο για την 25η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη παρόλο που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα είδε το Ηράκλειο με τον εξαιρετικό Μποχωρίδη που πέτυχε 7 (!!) τρίποντα να περνά μπροστά στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο αλλά είχε το καθαρό μυαλό και βρήκε τις λύσεις για να φτάσει σε μια ακόμη νίκη μπροστά στον κόσμο του στο κλειστό γυμναστήριο Κω. Συνολικά 22 πόντους πέτυχε ο Κουμπούρας, 16 ο Χαρίσης που βοήθησε αρκετά όταν το Ηράκλειο πέρασε μπροστά, 16 ο Ασημακόπουλος που βοήθησε αρκετά και στον τομέα των ριμπάουντ και 12 ο Ονάσογλου. Μετά από αρκετό καιρό αγωνίστηκε και ο Καραθωμάς που ξεπέρασε το πρόβλημα στην καρδιά, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο νεαρός Βάββας απ’ την ακαδημίες του Ιπποκράτη που σκόραρε μάλιστα στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.
Οι γηπεδούχοι με Κουμπούρα και Χαρίση μετά το πρώτο νωθρό τρίλεπτο κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να πάρουν προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 21-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο μείωσε την διαφορά με τρίποντα απ’ τους Μποχωρίδη και Πετράκη ωστόσο ο Ιπποκράτης με 7 συνεχόμενους πόντους του Κουμπούρα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο μπήκε πολύ δυναμικά και με τον Μποχωρίδη να «πυροβολεί» έξω απ’ τα 6.75 κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-14 και να προηγηθεί στο σκορ με 45-48. Κουμπούρας και Χαρίσης ανέλαβαν δράση και έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Ιπποκράτη με τον Ονάσογλου μάλιστα με τρίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα 8 πόντων (62-54). Πλέον τα πράγματα είχαν μπει στην θέση τους και ο Ιπποκράτης είχε το καθαρό μυαλό να διαχειριστεί το ματς, πήρε πόντους και απ’ τον αρχηγό του Αντώνη Ασημακόπουλο στην 4η περίοδο και έφτασε έτσι στη νίκη με 88-71.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-14, 43-34(ημ.), 62-54, 88-71
Διαιτητές: Σκαλτσής-Λύρας
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 22(1), Τρύπας 7(1), Ονάσογλου 12(3), Καταβαίνης 2, Ασημακόπουλος 16(1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 16(1), Τσακαλέρης 7(1), Ζαμάγιας, Γιουσέμογλου 2, Βάββας 2, Καραθωμάς
Ο.Α.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μποχωρίδης 23(7), Λιανός 10(1), Πρωτογεράκης 3, Χάλαρης 15, Παπαδάκης 2, Λάκκας 11, Πετράκης 7(1), Καλατζής