Β’ Κατηγορία: Το παιχνίδι της χρονιάς στη Νίσυρο

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Στο γήπεδο Νισύρου ο τοπικός Πολυβώτης υποδέχθηκε την Α.Ε. Αδελφοσύνης στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο , με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 6-6!
Ναι, καλά διαβάσατε, σημειώθηκαν συνολικά 12 τέρματα που ενδεχομένως να αποτελούν ρεκόρ στα χρονικά του δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι με την Α.Ε. Αδελφοσύνης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του παιχνίδι ο 57χρονος Σαρίκ Ταμπάκ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Α.Ε. Αδελφοσύνης να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαχριστοδούλου και έξι λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 20ο λεπτό ο Πολυβώτης μείωσε το σκορ σε 2-1 με τον Προκόπη Χαρτοφύλλη, ωστόσο στο 24ο λεπτό ο Αποστόλου έκανε το 3-1 για την Α.Ε. Αδελφοσύνης. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2 στο 35ο λεπτό με τον Προκόπη Χαρτοφύλλη και έφτασαν στην ισοφάριση στο 40ο λεπτό με τον Αδραχτά, ενώ στο 45ο λεπτό ο Προκόπης Χαρτοφύλλης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, έδωσε το προβάδισμα με 4-3 στον Πολυβώτη που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Καραγιάννης έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους (5-3), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 5-4 στο 60ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο και στο 65ο λεπτό, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Στάππα.
Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 74ο λεπτό με τον Γιάννη Σφακιανό (6-5), με τον Γιώργο Στάππα να διαμορφώνει το τελικό 6-6 στο 85ο λεπτό.
Οι συνθέσεις
Πολυβώτης: Φωτιάδης, Χατζηνικολάου Β. του Κ., Σφακιανός Α., Καραγιάννης Δ., Δερμιτζάκης, Χασαπλαδάκης, Σφακιανός Ι., Καραγιάννης Γ. ( 75ο Σβύνος), Αδραχτάς, Χαρτοφύλλης Ν., Χαρτοφύλλης Π.
Α.Ε. Αδελφοσύνης: Ανταλής, Τοπάλ, Γεωργάλλης, Στάππας, Ταμπάκ Χ., Ταμπάκ Σ., Παπαδόπουλος Μ., Εμίρογλου, Σκουλούδης ( 30ο λ.τρ. Χατζηδημητρίου), Παπαχριστοδούλου, Αποστόλου.