Νέο μεγάλο “διπλό” της Α.Ε. Δικαίου!

Τη δεύτερη νίκη της μακριά από την Κω πέτυχε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία κέρδισε με 81-63 στο Λουτράκι τον τοπικό Ποσειδώνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Παρά τις απουσίες της (Χρύσης, Χατζηγιακουμής), οι Κώοι από την αρχή μπήκαν δυνατά στο παρκέ, ξέφυγαν στο σκορ και μετέτρεψαν γρήγορα το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Α.Ε. Δικαίου με το «καλημέρα» προηγήθηκε 0-12 (5’), ήταν εξαιρετικά διαβασμένη και έδειξε τις άγριες διαθέσεις της. Οι Κώοι δεν είχαν δυσκολίες (5-17) και όταν ο Ποσειδώνας αφυπνίστηκε (10-17), ο Παρβαντώνης ήταν εκεί για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με 13-28.
Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μετέτρεψαν το 16-29 σε… 21-29 και 24-31. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα οι Παρβαντώνης και Τρύπας έκαναν το σκορ 24-37 (16’), με την ομάδα του Λουτρακίου πάντως να απαντά με σερί 8-3, μειώνοντας σε 32-40 στο ημίχρονο. Η Α.Ε. Δικαίου φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το γ’ δεκάλεπτο… Οι Κώοι ανέβασαν και πάλι στροφές, ήταν σαφέστατα ανώτεροι και από τη στιγμή που πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν έκαναν το σκορ 34-48 και 43-57. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και η Α.Ε.Δ. έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με +19 (45-64). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία και με τρίποντο του Τρύπα η διαφορά μεγάλωσε στο +22 (45-67). Οι Κώοι χαλάρωσαν δικαιολογημένα, κράτησαν πολύ άνετα τη διαφορά και μετά το Μοσχάτο, έφυγαν με τη νίκη και από το Λουτράκι, δείχνοντας ότι μπορούν να είναι ψηλά στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-24, 32-40(ημ.), 45-64, 63-81
Διαιτητές: Παπαφωτίου- Ανδρεόπουλος
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Νταλίπης): Δόσης, Πατουχέας 18(2), Τσιλομελέτης 9, Τουργέλης 5(1), Παπαγεωργίου 6, Τσαούσης 3, Ντιλής, Σακελλάρης 17(1), Λαμπρόπουλος 2, Ντερτιλής 3.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Κανενόπουλος, Βάση 4, Δρόσος Μ. 3(1), Τρύπας 23(5), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης, Λάμπρου 5, Παρβαντώνης 13(2), Καραθωμάς 3, Χατζησταμάτης 13(3), Καλής 4, Δρόσος Π. 13.

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ποσειδών Λουτρακίου- Α.Ε. Δικαίου 63-81
Α.Σ. Πέρα- Τήρων Αγίων Θεοδώρων 81-60
Α.Ο. Ερμιονίδας- Νίκη Αμαρουσίου (01/12)

5.Α.Σ. Πέρα 7 (2-3) 375-383(-8)
6.Ελευθερία Μοσχάτου 6 (2-2) 287-284(+3)
7.Α.Ο. Ερμιονίδας 6 (2-2) 300-303(-3)
8.Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου 5 (1-3) 268-316(-48)
9.Τήρων Αγίων Θεοδώρων 5 (0-5) 298-381(-83)
10.Νίκη Αμαρουσίου 4 (1-2) 215-222(-7)
11.Ποσειδών Λουτρακίου 4 (0-4) 264-343(-79)

*Ο Ποσειδών Λουτρακίου, η Ελευθερία Μοσχάτου, ο Α.Ο. Μυκόνου, ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου και η Νίκη Αμαρουσίου έχουν εκτίσει το ρεπό τους