Κύπελλο Δωδεκανήσου: Διαγόρας- Άρης στον μεγάλο τελικό

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί που τους είχε αποδοθεί πριν από τις αναμετρήσεις, Διαγόρας και Άρης Αρχαγγέλου προκρίθηκαν στοΝ μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου που θα διεξαχθεί την Τρίτη 7 Μαρτίου στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
Ο «γηραιός» του Ανδρέα Σταύρου επικράτησε με σκορ 1-0 στον ημιτελικό απέναντι στον Αντίμαχο, με τέρμα του Αντώνη Γεωργαλλή.
Οι «κιτρινόμαυροι» του Στάθη Φαρμακίδη χρειάστηκαν την παράταση για να επιβληθούν του Διγενή στο γήπεδο Κοσκινού με σκορ 2-1, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 1-1.
Τα τέρματα του Άρη σημείωσαν οι Μάριος Μπαϊρακτάρης και Κώστας Μάλλιος, ενώ για τον Διγενή είχε ισοφαρίσει ο Λευτέρης Πλαγγέντης.
Αντίμαχος- Διαγόρας: 0-1
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χωρίς όμως καμία να τα καταφέρει.
Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν, με κορυφαία για τον Διαγόρα το οριζόντιο δοκάρι με τον Τάσο Κιοσέογλου και για τον Αντίμαχο το οριζόντιο δοκάρι με τον Μπεκιρλάρι, ωστόσο γκολ δεν σημειώθηκε, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στην λευκή ισοπαλία.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
Στο 59ο λεπτό ο Τάσος Κιοσέογλου εκτέλεσε το κόρνερ στην «καρδιά» της περιοχής του Αντίμαχου, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να διώξουν την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Αντώνη Γεωργαλλή που με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο Διαγόρας οπισθοχώρησε, καθώς κοίταξε πρώτα την άμυνά του, με τους ποδοσφαιριστές του Αντίμαχου να ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι προσπάθειες των Θωνιάτη και Βλαντιμίροφ σταμάτησαν στον τερματοφύλακα του «γηραιού» Μιχάλη Κεφάλα, που κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θωμά Πατσιόπουλου που έδωσε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό, στον Διαγόρα.
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Ιωαννίδης, Καράλιαμης (33ο λ.τρ. Μποϊλής), Ζιώγας, Σωτίρι, Χατζησουλεϊμάν, Θωνιάτης, Βλαντιμίροφ, Μπεκιρλάρι, Πης, Συνεσίου.
Διαγόρας: Κεφάλας, Καλημέρης (37ο λ.τρ. Αθανασίου Α.), Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Αθανασίου Π., Τσαγκάρης, Κιοσέογλου, Γεωργαλλής (93ο Μαθιός), Κόρλος (84ο λ.τρ. Πεταυράκης), Χατζηκοσμάς, Μαρίνου.
Διγενής- Άρης Αρχαγγέλου: 1-2 στην παράταση (1-1 κ.δ.)
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη Αρχαγγέλου να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και τελικά τα κατάφερε στο 30ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.
Ο Μάριος Μπαϊρακτάρης ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Παπασταμάτη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Μανώλη Παπαγιαννίδη να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Διγενή ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν το έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση.
Ώσπου φτάσαμε στο 78ο λεπτό, όταν ο Λευτέρης Πλαγγέντης με καλοζυγισμένο σουτ, με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, αφού στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας το σκορ δεν άλλαξε.
Στην παράταση ο προπονητής του Άρη Στάθης Φαρμακίδης έβαλε στο παιχνίδι τον Κώστα Μάλλιο, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν τον έλεγχο.
Ο έμπειρος επιθετικός ήταν αυτός που στο 104ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικολέττου κάνοντας το 2-1 που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Άρη Αρχαγγέλου.
Διγενής: Νικολέττος, Ζαχαριάς, Χουτεσιώτης ( 72ο Διακάκης), Παπασταμάτης, Μοσκιού ( 107ο Χεκιμάι), Αμπελάς, Τριπολίτης, Πλαγγέντης, Καρπαθάκης, Κατσούλης ( 59ο Τζουανάκης).
Άρης Αρχαγγέλου: Βαρέλης, Συμεωνίδης, Ζαρκαδούλας, Τσελεπίδης, Σταμούλης(79ο Γιαννιού), Γκίκας, Κοντόγιαννος (108ο Κοτσίκος), Μπαϊρακτάρης, Σκυλλαράκης(92ο Μάλλιος), Πατσιαούρας, Μαρκόπουλος.