Κακή εμφάνιση και ήττα για Ιπποκράτη!

Επιστροφή στις ήττες για τον Ιπποκράτη Κω, ο οποίος έχασε από το ουραγό και μέχρι πρότινος χωρίς νίκη Κορωπί με σκορ 75-69, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά το Κορωπί να δείχνει ότι θέλει περισσότερο τη νίκη. Στο α’ δεκάλεπτο, οι Κώοι είχαν καλή παρουσία και μετέτρεψαν το 9-10 σε… 9-16 (6’). Το Κορωπί βρήκε τις λύσεις και πλησίασε σε 17-22 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 20-24. Η κακή αμυντική παρουσία του Ιπποκράτη συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε 27-28 (13’) και 35-36 (16’). Μάλιστα ο Γ.Σ. Κορωπίου προσπέρασε με 43-40 στο ημίχρονο χτυπώντας το «καμπανάκι» στους Κώους. Το γ’ δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο (51-47 στο 25’ και 52-52 στο 27’), ενώ στο φινάλε το Κορωπί είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (65-61 στο 34’, 68-64 στο 38’) και τελικά πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη, ο οποίος εκτός έδρας παρουσιάζει αδυναμίες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-24, 43-40(ημ.), 56-55, 75-69
Διαιτητές: Ρίζος- Μαγκαφάς
Γ.Σ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 11(3), Μπουρδάνος 14(2), Γκοντόπουλος 12(2), Σερέτης, Αγορής 8(2), Σιμιτζής 3(1) , Σπανός 12(3), Μαλτέσιος 11, Γκίνης 4, Πετς.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 19(1), Τρύπας, Ονάσογλου 11(1), Σκούφης , Τσακαλέρης 7, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 16(1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 14.