Την πρόκριση της στο φάιναλ-φορ των παμπαίδων πανηγυρίζει η Ακαδημία Καλύμνου, η οποία κέρδισε με 61-35 τον Ηρακλή 2000 και κατά τα φαινόμενα θα τερματίσει πρώτη στον όμιλο νήσων. Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής στον όμιλο νήσων, η Ε.Α.ΚΑ. κέρδισε στην Κω τον Ιπποκράτη με 44-34, ενώ ο Φοίβος Κω επικράτησε της Α.Ε. Δικαίου με 69-38. Στον α’ όμιλο Ρόδου, η Γαλάζια Ακαδημία συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς τον τίτλο κερδίζοντας άνετα τον Διαγόρα Α’ με 69-43. Τέλος ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος επικράτησε εύκολα του Κολοσσού με 70-38.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ Α’ 69-43
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-7, 36-17(ημ.), 63-25, 69-43
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Πετρόπουλος
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Ξυπολιτάς): Αμπελάς 2, Μιχαλάκης 11(1), Φυλτζανίδης 10, Διακοκωνσταντής 7(1), Κολλάτος, Καρυώτης, Αρφαράς 20(2), Καλλιάρας, Τριανταφύλλου 12(2), Νικόπουλος 7, Μπελιγράδης.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ Α’ (Λιβιεράτος): Σάββενας 3, Κοντός, Αντώνογλου 9, Κεσίσογλου 21(2), Αρφαράς 8, Κωστάκης, Αναγνώστου, Βογιατζής 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ- Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ 38-70
Τα δεκάλεπτα ήταν: 6-13, 13-32(ημ.), 29-55, 38-70
Διαιτητές: Διαμαντής- Βράκα
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μοσχοβάκος): Αργύρης 12(1), Σαμαράς 8, Φουσέκας 3, Παπαγεωργίου 6(2), Σκλήρης, Καλαθενός 3, Σάμιος, Καραγιάννης, Χριστοφορίδης, Καλαρρύτης, Παπαδόπουλος, Σαρρής 6.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρκάκης): Ντογκούς 31(4), Καραγιάννης 5(1), Τελώνης 12(1), Συλιγαρδάκης, Μιχαήλ 13(1), Παρσωτάκης, Χατζηκαλημέρης 9.
ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ- Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ 34-44
Τα δεκάλεπτα ήταν: 6-10, 11-24(ημ.), 26-34, 34-44
Διαιτητής: Νικολάου
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Τσακαλίδης): Διώτης, Ζώης 5(1), Πύλιας, Γκοκσάι, Κανενόπουλος 7(1), Διακογιάννης, Σούλης 18(2), Γιαλλούσης 2, Τριανταφύλλου 2, Καραντίνας.
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Ελ Κολί): Ζαγοριανός, Μπουλαφέντης 7, Μούγκρος 6(1), Γούναρης 17(1), Ζωγραφάκης 2, Δεληπέτρος, Λωρίτης, Γραμματικόπουλος, Στρατιδάκης 6, Κυπραίος 6, Μουσσάς.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ- Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ 69-38
δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-12, οπότε και ξέφυγαν με +24.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-7, 23-13(ημ.), 49-25, 69-38
Διαιτητής: Τρουμούσης
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Κυριάκης): Καβαδάκης 7, Φάρκωνας 2, Γρηγοριάδης 32(2), Μαντάς 2, Μάμμης 6, Ταραμονλής, Μυλωνάς 6, Παναγιωτίδης 2, Γκαντολούδης 9, Παπασωτήρης 3.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Βλάχος): Τριμάτης, Χατζηγιακουμής 2, Τρύπας 15(1), Καζηλιέρης 15(1) Βησαρίτης 2, Νάτσιος, Τζομαΐλης, Τσαγκάρης 4.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 61-35
Τα δεκάλεπτα ήταν: 8-4, 24-10(ημ.), 43-29, 61-35
Διαιτητές: Νικολάου- Μάγκος
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης 8, Σκυλλάς, Χειλάς Γ. του Ι. 12, Βρουβής, Χαντζάρας 2, Ρεΐσης 2, Χειλάς Γ. του Α. 15(2), Καρακωνσταντης, Ολυμπίτης 2, Οικονόμου 5(1), Πλάτσης 13(1), Τρικοίλης 2.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αλαβέρας 10, Μίγκο, Γιερμένι 2, Σακελλαρίου 2, Μπότσι, Πιπέρης 1, Μίχαλος 2, Τσίκος 2, Μιρτάι 9(1), Μυξολούφης, ,Πόγιας 7, Γκριγκοριάν.

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ