Άξιες πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι Νεανίδες της Τελχινίδας

Πρωταθλήτρια ομάδα στις Νεανίδες για το 2016-17 στα Δωδεκάνησα είναι η Τελχινίδα.

Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά διατήρησαν το αήττητο, στο τελευταίο ματς με τον Διαγόρα, και τώρα περιμένουν τον ορισμό του νοκ άουτ αγώνα με την πρωταθλήτρια Κυκλάδων, το Νεώριο Σύρου.

Στο 1ο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Διαγόρα να φθάνει κοντά στο να πάρει το σετ όταν προηγήθηκε με 18-21. Η Τελχινίδα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 21-21. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα με 21-22 αλλά στο σημείο αυτό η Τελχινίδα με ένα 4-0 πήρε το σετ.

Στα επόμενα δύο σετ οι αθλήτριες της Τελχινίδας πιέζοντας στο σερβίς και παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση επικράτησαν πολύ εύκολα με 25-10 και 25-09 αντίστοιχα.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 69΄(25-12 σε 27΄, 25-10 σε 22΄και 25-09 σε 20΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ανθή Γκίκα, Κατερίνα Δεληγιώργη, Δέσποινα Καραγιάννη, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Δέσποινα Κρητικού, Εύη Μανωλάκη (λ), Κική Μυρονίδου, Φαμπιόλα Τερζίου, Δέσποινα Καραγιάννη, Ματίλντα Πέτσι, Γιωζεφίνα Ντάιγα, Χριστίνα Παρασκευά και Ντιλεκ Χουσεΐν.

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Έλενα Ευσταθίου, Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα, Ιωάννα Αθανασίου, Ασημίνα Προβατοπούλου, Βενετσιάνα Πανιέρα (λ), Μαρία Ρόμπα, Παρασκευή Σχοινά (λ), Νίκη – Βάσω Τσακίρη, Γεωργία Ανθουλας, Αγγελική Κυπριώτη, Εριέτα Μπατζία και Παναγιώτα Τοτόνη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Καλλιόπη Πόγκα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο κ. Λουκάς Καρανίκης, εκ μέρους της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, απένειμε το κύπελλο και τα μετάλλια στις πρωταθλήτριες.