Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 δημοσιοποιήθηκε από τον ΣΕΓΑΣ και σε αυτό περιλαμβάνονται αγώνες όλων των αγωνιστικών επιπέδων.
Η αγωνιστική δράση της επόμενης χρονιάς είναι πλούσια με διοργανώσεις εντός και εκτός συνόρων, αλλά και μεγάλη αβεβαιότητα αφού η πορεία της θα καθοριστεί από την εξέλιξη της πανδημίας του ιού covid-19. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού έχει τοποθετηθεί στις 13-14 Φεβρουαρίου, ενώ εκείνο του ανοιχτού στις 5-6 Ιουνίου. Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 περιλαμβάνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, αλλά και κορυφαίες διοργανώσεις των μικρότερων κατηγοριών.
Αναλυτικά:
Ιανουάριος
24/1 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην Α/Γ
31/1 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος
Φεβρουάριος
13/2 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ-20, Σόφια (Βουλγαρία)
13-14/2 Σαβ.- Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού, ΣΕΦ
20/2 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ κλειστού, Κωνσταντινούπολη
27/2 Σάββατο: Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων
28/2 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, Κ-23
Μάρτιος
4-7/3: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, Τορούν (Πολωνία)
13-14/3: Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων Α/Γ, Κ-23 Λεϊρία (Πορτογαλία)
19 -21/3: 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Ναντζίνγκ (Κίνα)
20/3 Σάββατο: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου Α/Γ, Κ-20 Μπάθερστ (Αυστραλία)
21/3 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα
21/3 Κυριακή: 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα
27/3 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην Α/Γ, Κ-23, Κ-20, Κ-18, Αττάλεια (Τουρκία)
Απρίλιος
10/4 Σάββατο: Διασυλλογικοί Αγώνες Κ-14, Α΄ αγώνας
11/4 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βουνού
11/4 Κυριακή: “Patras Race Walking Festival”, Πάτρα
17/4 Σάββατο: Διασυλλογικοί Αγώνες Κ-18
24/4 Σάββατο: Διασυλλογικοί Αγώνες Κ-16
25/4 Κυριακή: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)
27- 28/4 Μ. Τρ.- Μ. Τετ.: Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Κ-18
Μάιος
1-2/5 Σάβ. – Κυρ.: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Χορζόβ ή Σιλέσια(Πολωνία)
8-9/5 Σάβ. – Κυρ.: Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ και Σύνθετα Κ-16
15/5 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) Κάμπουλουνγκ (Ρουμανία)
15/5 Σάββατο: Διασυλλογικοί Αγώνες Κ-14 / Β΄ αγώνας
15/5 Σάββατο: “Βεργώτεια 2021”, Κεφαλονιά
16/5 Κυριακή: Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην Ομάδων (S,U20), Podebrady/Τσεχία
16/5 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / U23 & 5.000μ. U20 / Πρόταση
16/5 Κυριακή: “Φεστιβάλ ρίψεων”, Τρίπολη
19/5 Τετάρτη: “Athens Street Pole Vault, Αθήνα
19/5 Τετάρτη: 1ο Grand Prix: “Τοφάλεια”, Πάτρα
22/5 Σάββατο: “Παπαφλέσσεια 2021”, Καλαμάτα
22- 23/5 Σάβ.- Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτ. Συνθέτων Α-Γ
22-23/5: “Πορτάραθλον”, Νάξος”
26/5 Τετάρτη: Διεθνές μίτινγκ αλμάτων, Καλλιθέα
26/5 Τετάρτη: 2o Grand Prix “Αλεξάνδρεια”, Έδεσσα
29/5 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Κραϊόβα (Ρουμανία)
29/5 Σάββατο: Αγώνες ρίψεων “Κώστας Σπανίδης”, Θεσ/νίκη
30/5 Κυριακή: “Βενιζέλεια- Χανιά 2021”, Χανιά
Ιούνιος
2/6 Τετάρτη: “Filothei Women Gala”, Φιλόθεη
5/6 Σάββατο: “Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. Α/Γ, Λονδίνο (Μ. Βρετανία)
5-6/6 Σάβ. – Κυρ.: Μεσογειακοί Αγώνες Κ-23, La Nucia (Ισπανία)
5-6/6 Σαβ. – Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Α/Γ Κ-23
9/6 Τετάρτη: “Σιθώνεια 2021”, Χαλκιδική
12/6 Σάββατο: 3ο Grand Prix: “Άργος Ορεστικό”
12-13/6 Σαβ.- Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Κ-23, Κ-18
12-13/6 Σαβ.- Κυρ.: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)
12-13/6 Σαβ.- Κυρ.: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ-20, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
13/6 Κυριακή: “Αλεξάνδριοι Δρόμοι”, Θεσσαλονίκη
19-20/6: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων – Α΄ Κατηγορία
26-27/6: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Νόβι Παζάρ (Σερβία)
26/6: Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια Οδό, Μπρκο (Βοζνία και Ερζεγοβίνη)
Ιούλιος
3/7 Σάββατο: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού Α/Γ, Κ-20 Sinfaes (Πορτογαλία)
3-4/7 Σαβ. – Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-20 και Σύνθετα Κ-20
7/7 Τετάρτη: 4ο Grand Prix: “Δαβιτζόγλεια”, Καβάλα
8-11/7 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ-23, Μπέργκεν (Νορβηγία)
10-11/7 Σαβ. – Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-16
15-18/7 : Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ-20, Ταλίν (Εσθονία)
24-25/7 Σαβ.- Κυρ.: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-18
30/7-8/8: 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
Αύγουστος
30/7-8/8: 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
14/8 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ-18, Κράγιεβο (Σερβία)
17-22/8: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ-20, Ναϊρόμπι (Κένυα)
18- 22/8: Καλοκαιρινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες Κ-23, Κ-20, Chengdu (Κίνα)
26-29/8: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ-18, Ριέτι (Ιταλία)
Σεπτέμβριος
12/9 Κυριακή: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 1η επιλογή
19/9: Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 2η επιλογή
Οκτώβριος
9/10 Σάββατο: Διασυλλογικοί Αγώνες Κ-14 Γ’ αγώνας
Νοέμβριος
6/11 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Πλοέστι (Ρουμανία)
13/11 Σάββατο: ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.
14/11 Κυριακή: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου
14/11 Κυριακή: Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός
Δεκέμβριος
12/12 Σάββατο: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ