Αποχαιρετιστήριο «τρίποντο» για τον ΓΑΣ Ιάλυσο

Με νίκη ολοκλήρωσε της φετινές του επίσημες υποχρεώσεις στον «Οικονομίδειο» ο ΓΑΣ Ιάλυσος. Οι «τοξοβόλοι» του Γιώργου Σάββενα επικράτησαν με σκορ 3-2 του Εθνικού Πειραιώς για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, στον 4ο όμιλο.
Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου, ικανοποίησαν τους φιλάθλους που βρέθηκε στις εξέδρες στην τελευταία εντός έδρας παράσταση τους και έφτιαξαν την ψυχολογία τους ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας με αντίπαλο την Πύδνα Κίτρους.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τον ΓΑΣ Ιάλυσο σε συγκεκριμένη σημεία να έχε την ανούσια πρωτοβουλία των κινήσεων.
Ο ρυθμός δεν ήταν καλός και οι ευκαιρίες λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Ωστόσο, οι «τοξοβόλοι» εκμεταλλεύτηκαν δύο από τις ευκαιρίες τους με τους Παναγιώτη Μαθιό και Αντώνη Αθανασίου, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με σκορ 2-1. Ενδιάμεσα ο Εθνικός είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με δράστη τον Κατίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσου ανέβασαν την απόδοση του, πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, κάνοντας το παιχνίδι του.
Παρά την εκ νέου ισοφάριση του σκορ από τον Εθνικό στο 58ο λεπτό, με τον Κομνηνό, οι «τοξοβόλοι» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστεί και σκόρερ τον Παναγιώτη Μαθιό, πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 3-2.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Γιάννης Ρούτσης, με βοηθούς τους Γιάννη Μπετσόγλου και Χρήστο Πυργάκη, όλοι από τον σύνδεσμο Κορινθίας.
Τα γκολ
15ο λεπτό, ωραία κάθετη πάσα του Φονσέκα στον Μαθιό, με τον τελευταίο από θέση τετ α τετ να πλασάρει εύστοχα τον Βοτσινά κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσο
24ο λεπτό, ο Κατίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των «τοξοβόλων» και με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλος, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Εθνικό
41ο λεπτό, ο Σάββας Παφιάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Αντώνης Αθανασίου που με προβολή της άλλαξε πορεία και την έστειλε στα δίχτυα του Εθνικού, κάνοντας το 2-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσο
58ο λεπτό, κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των «τοξοβόλων», ο Κομνηνός βρέθηκε σε καίρια θέση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.
69ο λεπτό, κάθετη πάσα του Αντώνη Αθανασίου στο κενό χώρο, είχε αποδέκτη τον Παναγιώτη Μαθιό, που πέρασε τον τερματοφύλακα και σε άδεια εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 του ΓΑΣ Ιάλυσου.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Αθανασίου Π., Κοκκίνης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης (46ο Καρπαθάκης), Ρεκλείτης, Παφιάκης, Αθανασίου Α.( 75ο Σαχίνης), Σπάρταλης ( 61ο Μαρίνου), Μαθιός, Φονσέκα.
Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης ( 56ο Αργυρίου), Μαντζώρος, Μπένα, Μαρτίνος (75ο Μανναλής), Κατίδης, Σούφλας, Κομνηνός ( 81ο Γερόλυμος), Λεωνιδόπουλος, Αλεξανδρόπουλος