Α’ και Β’ Κατηγορία: Ισοπαλία στον Αρχάγγελο, νίκες για Διγενή και Πολυβώτη

Τρία παιχνίδια διεξήχθησαν την Τρίτη για τα τοπικά πρωταθλήματα της Δωδεκανήσου.
Συγκεκριμένα, δύο αναμετρήσεις αφορούσαν την Α’ Κατηγορία, με τον Διγενή να συντρίβει την Α.Ε. Λέρου στο γήπεδο Κοσκινού με σκορ 5-0, ενώ Άρης Αρχαγγέλου και Δόξα Καρδάμαινας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με τους Κώους να προσθέτουν έναν πολύτιμο βαθμό στην συλλογή τους στην προσπάθεια που κάνουν για την εξασφάλιση της παραμονής.
Το ένα παιχνίδι αφορούσε την Β’ Κατηγορία, με τον Πολυβώτη να συντρίβει με σκορ 6-0 τον Απόλλωνα Απολλώνων στην αναμέτρηση του ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.
Διγενής Κοσκινού- Α.Ε. Λέρου: 5- 0
Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη, με το ευρύ 5-0 πέτυχε ο Διγενής σε βάρος της Α.Ε. Λέρου, με τους Κοσκινιάτες να απομακρύνονται από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον κοιτάνε με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κατέκτησε δίκαια την νίκη, με τέρματα που σημείωσαν οι Σωτήρης Πάνο στο 10ο και 49ο λεπτό, Βάντερ Μασάδο στο 29ο λεπτό και Ίκαρος Τριπολίτης στο 59ο και 65ο λεπτό.
Άρης Αρχαγγέλου- Δόξα Καρδάμαινας: 1-1
Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού κατέκτησε η Δόξα Καρδάμαινας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με τον Άρη στο γήπεδο Αρχαγγέλου, με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν σημαντική ευκαιρία για να βρεθούν μόνοι στην 4η θέση του πίνακα.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Τάσος Μαγιόγλου έκανε το 1-0 για τον Άρη, με τον Γιάννη Πη στο 66ο λεπτό να ισοφαρίζει για την Δόξα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
Πολυβώτης Νισύρου- Απόλλωνας Απολλώνων: 6-0
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Σφακιανό που σκόραρε πέντε φορές, ο Πολυβώτης δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Απόλλωνα Απολλώνων, συντρίβοντάς τον με σκορ 6-0, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο.
Οι Νισύριοι είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με σκορ 5-0.
Συγκεκριμένα τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Γιάννης Σφακιανός στο 7ο, 14ο, 40ο, 44ο και 61ο λεπτό και Νίκος Χαρτοφύλλης στο 26ο λεπτό.