«Όρθιος» στο Αίγιο ο Φοίβος

Κοντά σε μια σημαντική νίκη έφτασε ο Φοίβος Κρεμαστής χθες στο Αίγιο, καθώς αν και απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και κοίταξε στα «μάτια» τον Παναιγιάλειο, έμεινε στο 0-0 και πήρε έναν βαθμό, που τον αφήνει πίσω στη «μάχη» της παραμονής.

Η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη, «πληγωμένη» από τις πολλές απουσίες, αφού στον πάγκο βρίσκονταν μόλις τέσσερις παίκτες, έκανε καλή εμφάνιση και θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμη και τους τρεις βαθμούς της νίκης, αν οι επιθετικοί της ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι στις καλές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Κρεμαστενούς να διαμαρτύρονται μάλιστα και για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Γκινή, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν μέτριο με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τον Φοίβο να κρατά σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους και παρά το καλό ξεκίνημα του Παναιγιάλειου, ο Φοίβος ισορρόπησε γρήγορα και ήταν αυτός που είχε στη συνέχεια τις σημαντικότερες ευκαιρίες για να πάρει το ματς, κυρίως με τους Λαμίν (63’) και Γκινή (79’), οι οποίοι αστόχησαν από πλεονεκτική θέση και δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Κοντογεώργου.

Παναγιάλειος: Κοντογέωργος, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Τζανουλίνος, Λούγκος, Τορεζάνι (85’ Μπακατσέλος), Σκαρτσίλας, Φουρτάδο, Κούντικ (60’ Κοτσόκολος), Πανάρετος

Φοίβος Κρεμαστής: Μιχαλάκης, Μαργαρίτης, Ταφάνι, Παπασταμάτης, Νικήτας, Μαντικός, Αρέτογλου, Γκινής (85’ Μπανουσάι), Λαμίν (92’ Κ. Ορφανίδης), Αρφαράς, Πατσίλης (67’ Ν. Ορφανίδης)

Συνέχισαν με νίκες, Ιάλυσος και Διαγόρας

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή του 6ου ομίλου της Γ Εθνικής, με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να διατηρεί το +6 από τον δεύτερο Διαγόρα, καθώς και οι δύο ομάδες του νησιού μας επικράτησαν κόντρα σε Θύελλα Ραφήνας και Νίκη Τραγανού, αντίστοιχα, ενώ ο Π.Α.Ο. Βάρδας κέρδισε στην Παλλήνη και είναι το φαβορί για την τρίτη θέση. Νίκη παραμονής πέτυχε ο Διαγόρας Βραχνέικων κόντρα στον Πανμοβριακό Ριόλου, ενώ ισόπαλο έληξε το ματς Αχαρναϊκός- Πανηλειακός.

Σ’ ένα από τα πλέον απίστευτα παιχνίδια της χρονιάς, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος επικράτησε με 2-0 της Θύελλας Ραφήνας και διατήρησε το +6 από τον δεύτερο Διαγόρα. Και λέμε… απίστευτο, διότι οι «ερυθροκίτρινοι» κέρδισαν τρία πέναλτι (!!!), αλλά ευστόχησαν μόνο στο ένα, με τον Αλέξανδρο Περογαμβράκη να αστοχεί στα δύο πρώτα και τον Δωματά να σκοράρει στο τρίτο! Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος αστόχησε σε δύο πέναλτι, ενώ στο 68’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και τρίτο πέναλτι, μετά από ανατροπή του Περογαμβράκη από τον Δημητρίου. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Δωματάς, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 75ο λεπτό, μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αφού γλίστρησε ο Φύτρος, ο Στεφανίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Πάντο και πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 2-0.

Δύσκολο αλλά πολύτιμο «τρίποντο» πέτυχε ο Γ.Σ. Διαγόρας στο Τραγανό με σκορ 2-1 κόντρα στην τοπική Νίκη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι «κυανέρυθροι» «λυτρώθηκαν» με τον Μπουρλάκη στο 62ο λεπτό και πρόσθεσε μία ακόμη νίκη σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία ομάδα, που παλεύει για να παραμείνει στην κατηγορία. Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Χατζησάββα, ενώ στο 42ο λεπτό ο Βατσής έφερε το ματς στα ίσα για τους γηπεδούχους (1-1). Το γκολ της νίκης έδωσε στον Διαγόρα ο Μπουρλάκης στο 62ο λεπτό, με τον «γηραιό» να περιμένει πλέον «στραβοπατήματα» του πρωτοπόρου Γ.Α.Σ. Ιάλυσος για να διεκδικήσει την πρώτη θέση.