Πρωτιά για Λυρίου στη Χαλκίδα!

Για ακόμα μια χρονιά επικράτησαν δύσκολες συνθήκες στον πρώτο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στην πίστα της Χαλκίδας. Όλοι οι γνωστοί και καταξιωμένοι Έλληνες αγωνιζόμενοι μαζί με μια πλειάδα νέων, ανυπόμονων αναβατών έδωσαν δυναμικό «παρών» στην πρώτη, αλλά καθοριστική μάχη για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ενώ οι καλύτεροι αναβάτες του motocross στην χώρα μας αναμετρήθηκαν προσφέροντας υψηλό θέαμα και συναγωνισμό.

Μεταξύ αυτών και οι αναβάτες της Λέσχης Μοτοσυκλέτας Ρόδου «Ίκαρος», οι οποίοι πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις, με κορυφαία αυτή του Σταμάτη Λυρίου, ο οποίος κέρδισε στην κατηγορία ΟPEN και ξεκίνησε με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα.

Ο Λυρίου αντίκρισε την καρό σημαία στο πρώτο σκέλος του αγώνα στην κατηγορία του και σε συνδυασμό με τη δεύτερη στο επόμενο σκέλος, κατέκτησε την πρωτιά στη γενική κατάταξη του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα από το ξεκίνημα της χρονιάς.

Στην ίδια κατηγορία, ο Φίλιππος Γιακουμάκης κατετάγη στην 8η θέση, ενώ ο Θεολόγος Ζούνης στην 18η.

Στην κατηγορία ΜΧ1, οι Ροδίτες οδηγοί του Ίκαρου έκαναν το 3-4. Ο Ανάργυρος Τσαρνάς κατέλαβε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη, όντας όμως ισόβαθμος με τον Δημήτρη Κοντολέτα που κατετάγη δεύτερος, ενώ ο Νίκος Λυρίου βρέθηκε μία θέση χαμηλότερα και συγκεκριμένα στην τέταρτη.

Ο Φραγκίσκος Ζούνης πήρε μέρος στην κατηγορία ΜΧ2 και κατέκτησε την 9η θέση στη γενική κατάταξη. Την τελευταία στιγμή δήλωσε συμμετοχή στον αγώνα και ο περυσινός πρωταθλητής Νοτίου Ελλάδας, Βασίλης Χρυσοχός, ο οποίος «έτρεξε» μόνο στο πρώτο σκέλος της ΜΧ2, και με την έβδομη θέση που πήρε, κατετάγη ένατος συνολικά.

Το Σάββατο στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου στη Χαλκίδα, η ΑΜΟΤΟΕ πραγματοποίησε τις απονομές στους νικητές των πρωταθλημάτων Μότο Κρος του 2014. Οι αναβάτες του Ίκαρου είχαν την «τιμητική» τους, καθώς από πλευράς του ροδίτικου σωματείου, βραβεύτηκαν οι: Χρυσοχός Βασίλης 1ος κατηγορίας ΜΧ2 πρωταθλήματος MotoCross Νοτίου Ελλάδος, Αλετράς Παναγιώτης 5ος κατηγορίας junior πρωταθλήματος MotoCross Νοτίου Ελλάδος, Γιακουμάκης Φίλιππος 3ος κατηγορίας ΟΡΕΝ, Λυρίου Σταμάτης 2ος κατηγορίας ΟΡΕΝ, Ζούνης Φραγκίσκος 1ος κατηγορίας ΜΧ2Τ, ενώ φυσικά βραβεύτηκε και του σωματείο για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη γενική κατάταξη συλλόγων για την περασμένη χρονιά.