Η Ελίνα Τζένγκο ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια της Α’ ημέρας του σχολικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στα Ιωάννινα, με τα περισσότερα ριπτικά αγωνίσματα να κυμαίνονται σε υψηλό επίπεδο.

Η Τζένγκο έριξε το ακόντιο -των 500 γραμ. που μετά το 2012 ισχύει για τις κορασίδες και το σχολικό φυσικά- στα 65,90μ. ξεπερνώντας την παγκόσμια επίδοση που είχε η Κουβανή Duarthe με 65,44μ. από το 2017.

Η 17χρονη αθλήτρια του ΑΣ Κένταυρος και μαθήτρια του ΓΕΛ Καλλικράτειας είχε ατομικό ρεκόρ 63,34μ. όταν κέρδισε τους Ολυμπιακούς Νεότητας, ενώ βελτίωσε και το ρεκόρ αγώνων που είχε η ίδια. Όσο για το 600αρι ακόντιο, έχει κάνει αγώνα φέτος στα 56,94μ.

Όσον αφορά τις Δωδεκανησιακές συμμετοχές, αυτή που ξεχώρισε ήταν η Ελιμπιώνα Ζενέγια του 2ου ΓΕΛ Ρόδου, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα με εμπόδια με επίδοση 14.10! Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Νίκος Κατραμάδος από τη Λέρο στο μήκος, χάνοντας μάλιστα την πρωτιά για μόλις ένα εκατοστό. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Σέργιος Διακοστεφανής του ΓΕΛ Αντιμάχειας, στο αγώνισμα των 800 μέτρων, όπου είχε χρόνο 2:02.04.

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι Δωδεκανήσιοι που αγωνίσθηκαν την πρώτη ημέρα του σχολικού πρωταθλήματος, το οποίο επρόκειτο να ολοκληρωθεί χθες το απόγευμα. Αναλυτικά οι θέσεις των αθλητών μας στα αγωνίσματα τους και οι τρεις πρώτοι σε αυτά:

100μ. εμπόδια Κ

1 ΖΕΝΕΓΙΑ, ΕΛΙΜΠΙΩΝΑ 2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 14.10
2 *ΛΙΤΣ, ΜΑΡΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟ ΕΘΝ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ-ΚΥΠΡΟΣ 14.37
3 ΜΠΟΥΡΟΥΝΗ, ΕΛΕΝΗ 1ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ-ΛΑΚΩΝΙΑΣ 14.44

400μ. εμπόδια Α

1 ΤΖΙΜΗΣ, ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΓΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ-ΛΕΣΒΟΥ 55.07
2 ΤΟΣΚΑ, ΚΩΝ/ΝΟΣ 2ο ΕΠΑΛ ΠΥΡΓΟΥ-ΗΛΕΙΑΣ 55.35
3 ΧΑΡΑΤΣΙΔΗΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ ΙΒ-Β ΑΘΗΝΑΣ 55.78
6 ΡΟΥΣΣΟΣ, ΣΑΒΒΑΣ ΙΔ.ΕΚΠ.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 57.13

400μ. εμπόδια Κ

1 ΧΑΤΖΗΠΟΥΡΓΑΝΗ, ΑΝΝΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΓΕΛ ΑΙΓΙΝΙΟΥ-ΠΙΕΡΙΑΣ 1:02.33
2 ΜΗΤΣΙΟΥΛΗ, ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2ο ΓΕΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ-ΤΡΙΚΑΛΩΝ 1:02.55
3 ΧΡΙΣΤΟΦΗ, ΕΛΕΑΝΑ ΛΑΝΙΤΕΙΟ-ΚΥΠΡΟΣ 1:03.90
6 ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΑ 2ο ΕΠΑΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1:08.07

2000μ. στ. Α

1 ΚΟΛΙΟΣ, ΝΕΣΤΟΡΑΣ 6ο ΕΠΑΛ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 6:06.15
2 ΤΖΙΑΜΟΥΡΤΑΣ, ΖΗΣΗΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ-Β ΑΘΗΝΑΣ 6:14.33
3 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΠΑΛ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΛΑΣΙΘΙΟΥ 6:16.78
5 ΕΛΛΗΝΑΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ 1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΥΜΝΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 6:24.67

Επί κοντώ Α

1 ΧΥΤΑΣ, ΣΩΤΗΡΙΟΣ 17 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ-ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 4.70m
2 ΑΒΑΤΑΓΓΕΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ 17 ΓΕΛ ΠΕΝΤΑΠΟΛΗΣ -ΣΕΡΡΩΝ 4.60m
3 ΚΑΖΑΜΙΑΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ 18 ΛΥΚΕΙΟ ΙΔΑΛΕΙΟ-ΚΥΠΡΟΣ 4.60m
7 ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ, ΑΓΓΕΛΟΣ-ΜΙΧΑΗΛ 2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 4.20m

Μήκος Α

1 ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ, ΗΛΙΑΣ 4ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ-ΗΛΕΙΑΣ 7.17m /+1.5
2 ΚΑΤΡΑΜΑΔΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΛ ΛΕΡΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 7.16m +3.2 (& 7.12m /+1.0)
3 ΑΝΤΩΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ 2ο ΓΕΛ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-Δ ΑΘΗΝΑΣ 7.14m /+1.0)

Μήκος Κ

1 ΡΑΠΤΗ, ΣΩΤΗΡΙΑ ΓΕΛ ΖΩΣΙΜΑΙΑΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 5.94m /+1.3
2 ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ, ΜΑΡΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ 4ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ 5.88m /+2.1
3 ΜΠΕΡΤΣΙΜΑ, ΚΩΝ/ΝΑ ΓΕΛ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΒΟΙΩΤΙΑΣ 5.86m /-0.2
6 ΧΡΗΣΤΟΦΗ, ΙΩΑΝΝΑ-ΡΑΦΑΗΛΙΑ 1ο ΕΠΑΛ ΚΩ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 5.43m /+1.0

Σφυροβολία Α

1 ΝΤΟΥΣΑΚΗΣ, ΟΡΕΣΤΗΣ 3ο ΓΕΛ ΧΑΝΙΩΝ-ΧΑΝΙΩΝ 77.67m
2 ΖΙΩΓΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΓΕΛ ΝΙΓΡΙΤΑΣ-ΣΕΡΡΩΝ 77.38m
3 ΔΕΜΕΡΙΔΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1ο ΕΠΑΛ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ-ΚΟΖΑΝΗΣ 66.93m
7 ΜΕΜΑ, ΜΑΡΚΕΛΟ 2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 60.45m 

Σφυροβολία Κ

1 ΦΡΙΓΓΗ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ-ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ 62.98m
2 *ΧΑΤΖΗΣΑΒΒΑ, ΣΟΦΙΑ Α ΛΥΚ. ΕΘΝ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ-ΚΥΠΡΟΣ 59.71m
3 ΤΟΠΟΥΖΗ, ΜΑΡΙΑ 2ο ΓΕΛ ΚΙΛΚΙΣ -ΚΙΛΚΙΣ 59.55m
9 ΜΑΓΟΥ, ΝΑΤΑΛΙΑ 1ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 48.65m 

Ακοντισμός Α

1 ΒΟΥΛΚΟΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ 1ο ΕΠΑΛ ΣΕΡΡΩΝ-ΣΕΡΡΩΝ 62.35m
2 ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΣΠΥΡΟΣ ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ-ΚΥΠΡΟΣ 62.32m
3 ΚΟΛΕΤΣΙ, ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ 1ο ΓΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 60.47m
4 ΜΟΥΖΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΚΩ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 60.07m

Ακοντισμός Κ

1 ΤΖΕΝΓΚΟ, ΕΛΙΝΑ ΓΕΛ Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 65.90m
2 ΠΑΠΑΧΑΤΖΑΚΗ, ΜΑΡΙΝΑ 8ο ΓΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 46.02m
3 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΑ ΛΑΝΙΤΕΙΟ-ΚΥΠΡΟΣ 43.75m
7 ΜΕΤΑΞΩΤΟΥ, ΜΑΡΙΑ-ΣΤΕΡΓΙΑΝΑ 2ο ΓΕΛ ΚΩ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 37.71m

 

200μ. Κ

1 ΜΙΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΕΙΡΗΝΗ 2ο ΓΕΛ ΓΛΥΦΑΔΑΣ-Δ ΑΘΗΝΑΣ 24.95
2 ΤΖΟΝΣΟΝ, ΝΟΥΡΑΓΙΑ-ΚΑΘΡΙΝ 2ο ΓΕΛ ΧΑΝΙΩΝ-ΧΑΝΙΩΝ 25.29
3 ΚΡΙΜΙΤΣΑ, ΛΥΔΙΑ ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΓΕΛ-Β ΑΘΗΝΑΣ 25.29
5 ΖΕΝΕΓΙΑ, ΛΑΟΥΡΑ 2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25.69

800μ. Α

1 ΑΛΕΡΟΥ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2ο ΓΕΛ ΚΙΛΚΙΣ-ΚΙΛΚΙΣ 2:00.75
2 ΔΙΑΚΟΣΤΕΦΑΝΗΣ, ΣΕΡΓΙΟΣ ΓΕΛ ΑΝΤΙΜΑΧΕΙΑΣ-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 2:02.04
3 ΝΤΟΥΡΑΧΑΝΗΣ, ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2ο ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2:02.49

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ