Εύκολα στον τελικό του επί κοντώ η Κυριακοπούλου

Δεν είναι η πρώτη φορά που η χώρα μας θα αγωνιστεί σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης με τρεις εκπροσώπους. Ούτε είναι η πρώτη φορά που περισσότερες από μία αθλήτριες μας θα διεκδικήσουν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών σε τελικό ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το απόγευμα της πρώτης ημέρας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου ήταν αρκετά έντονο για την ελληνική αποστολή και αυτό χάρη στο επί κοντώ των γυναικών, που για μία ακόμη φορά προσφέρει διακρίσεις. Οι τρεις Ελληνίδες που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κατάφεραν να κάνουν εξαιρετικό αγώνα και να προκριθούν στον σημερινό τελικό.

Η Κατερίνα Στεφανίδη επέλεξε να κάνει αρκετή ώρα υπομονή και να περιμένει έως τα 4,55 μ. (όριο για τελικό) για να ξεκινήσει τον αγώνα της. Η πρωταθλήτρια μας δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεπεράσει αυτό το ύψος και να δείξει πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Τη στιγμή που η Στεφανίδη πήρε θέση για τα 4,55 μ. οχτώ αθλήτριες είχαν ξεπεράσει τα 4,45 μ. και δύο τα 4,50 μέτρα.

Δίχως πίεση ολοκλήρωσε τη διαδικασία του προκριματικού και η Νικόλ Κυριακοπούλου του ΑΓΕΣ Κάμειρος, που επέλεξε να μπει στα 4,45 μ., ύψος που έκανε με την πρώτη και ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση για τέταρτη φορά σε τελικό στην ιστορία της διοργάνωσης. Και αν για την Στεφανίδη και την Κυριακοπούλου η πρόκριση ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη, για την Ελένη Πόλακ είναι μεγάλη επιτυχία. Η νεαρή, στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση έκανε πολύ καλό αγώνα και δικαίως προκρίθηκε στο τελικό. Η αθλήτρια πέρασε με την δεύτερη τα 4,00 μ., 4,20 μ. και 4,35 μ. και με την πρώτη τα 4,45 μ. κι έτσι θα είναι παρούσα στον αγώνα της Πέμπτης. Μάλιστα η Πόλακ βρέθηκε πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 4,46 μέτρα.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης μπορεί να μην κατάφερε να επαναλάβει την εμφάνιση του 2016 στο Άμστερνταμ, όπου ήταν τέταρτος,  ωστόσο στη δεύτερη συμμετοχή του στη διοργάνωση κατάφερε να σταθεί με αξιοπρέπεια στον τελικό της σφυροβολίας.

Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του στα 73,33 μ., η καλύτερη βολή του στον αγώνα, συνέχισε με άκυρη και έκλεισε τον αγώνα τού με 72,35 μέτρα και την ένατη θέση. Ο Αναστασάκης, ο οποίος πέτυχε τον μεγάλο του στόχο, που ήταν η παρουσία στον τελικό, ολοκλήρωσε με επιτυχία μια ιδιαίτερα σταθερή χρονιά για εκείνον.

Σε έναν από τους καλύτερους τελικούς σφαιροβολίας στην ιστορία της διοργάνωσης μετείχε ο Νικόλας Σκαρβέλης. Ο πρωταθλητής μας  κατέλαβε την 11η θέση με βολή στα 20,11 μ. και στάθηκε με αξιοπρέπεια στον δεύτερο τελικό της καριέρας του. Ο 25χρονος ξεκίνησε τον αγώνα του με 19,63 μ., πέτυχε το 20,11 μ. στην δεύτερη προσπάθεια και ήταν άκυρος στην τρίτη του βολή. Το επίπεδο του αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλό, αφού η οχτάδα έκλεισε στα 20,68 μέτρα.

Εκπληκτική ήταν η Βούλα Παπαχρήστου στον προκριματικό του τριπλούν, χρειάστηκε ένα μόνο άλμα στα 14.49 για να προκριθεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Παπαχρήστου πέταξε στα 14 μέτρα και 49 εκατοστά και ξεπέρασε κατά πολύ το όριο των 14.05 για να προκριθεί στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου, αποδεικνύοντας ότι είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Τις εξαιρετικές της διαθέσεις για το 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έδειξε το πρωί η Ελισάβετ Πεσιριδου. Η πρωταθλήτρια μας παρά το γεγονός ότι δέχθηκε προειδοποιητική κάρτα στην εκκίνηση, δεν είχε κανένα πρόβλημα να τερματίσει στην δεύτερη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς των 100 μ. εμπ. σε 13.10 (-0,1) και να πάρει την απευθείας πρόκριση στον αυριανό ημιτελικό.

Το πρώτο σκέλος της δουλειάς έγινε για τον Λυκούργο Τσάκωνα, που ήταν νικητής στην δεύτερη προκριματική σειρά των 200 μ. με 20.49 και πήρε απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό της απόστασης.Ο Τσάκωνας, ο οποίος έτρεξε πολύ κοντά στο φετινό του 20.48, έτρεξε γρηγορότερα από κάθε άλλη φορά σε προκριματικό της διοργάνωσης. Στην τέταρτη προκριματική σειρά αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Τριβυζας, ο οποίος πέτυχε 21.18 και ολοκλήρωσε την παρουσία του σε ατομικό επίπεδο και πλέον στρέφει την προσοχή του στην ομάδα 4Χ100 μέτρα.