Τζούντο: Καλή εμφάνιση του Αγήνορα Ρόδου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Με ένα μετάλλιο (χάλκινο) και συνολικά πολύ καλή παρουσία επέστρεψε από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων – Κορασίδων Α’ – Β’ που διεξήχθη στην Κοζάνη, ο Αγήνορας Ρόδου.
Στη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Με ένα χάλκινο μετάλλιο και πολύ καλή εμφάνιση, επέστρεψε την Δευτέρα 5/4 η αποστολή του Αγήνορα. Ο σύλλογος της Ρόδου, συμμετείχε τελικά μόνο με πέντε αθλητές και μία αθλήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων – Κορασίδων Α’ – Β’, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης στις 2 και 3 Απριλίου. Ξεπέρασαν τους 350 οι νεαροί τζουντόκα, σε μια άψογη διοργάνωση, με συναρπαστικούς αγώνες και συμμετοχή 60 περίπου σωματείων από όλη την Ελλάδα.
Η μισή ομάδα του συλλόγου, τρεις αθλητές της κατηγορίας Παίδων Β’, οι Κοντός -50Kg, Κωτσίδης -46 Kg και Γκελερής -38Kg και δύο αθλήτριες η Μένα -48 Kg και η Σκουρμαλλά -44Kg, δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν.
Η αποστολή επρόκειτο να αναχωρήσει την Παρασκευή στις 16:00 για Θεσσαλονίκη, αλλά η πτήση ακυρώθηκε λόγω καιρικών συνθηκών. Παρά την υπερπροσπάθεια που κατεβλήθη από τον προπονητή και τους συνοδούς, να βρεθούν άλλες πτήσεις ακόμη και για Αθήνα και να γίνει οδικώς η μετάβαση στην Κοζάνη, με τεράστιο κόστος για όλους και την αμέριστη βοήθεια από την κ. Σαλώμη Ηλιάδη υπεύθυνη της Ομοσπονδίας, τελικά αυτό δεν κατέστη δυνατό. Έτσι οι πέντε αθλητές που αγωνίζονταν την πρώτη ημέρα στις κατηγορίες Παίδων Β’– Κορασίδων Β’ παρέμειναν στη Ρόδο και δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για τζουντόκα που παρά την μικρή ηλικία τους, ασχολούνται πολλά χρόνια με το τζούντο, είχαν προετοιμαστεί εντατικά επί τρεις μήνες, έχουν μεγάλη εμπειρία από πανελλήνιους αγώνες και τουρνουά και είχαν ελπίδες για σημαντικές διακρίσεις.
Η υπόλοιπη αποστολή έφτασε στην Κοζάνη το Σάββατο το απόγευμα και συμμετείχε στην δεύτερη ημέρα των αγώνων, με έξι αθλητές σε πέντε κατηγορίες, ανεβαίνοντας μία φορά στο βάθρο των νικητών και χάνοντας στις λεπτομέρειες άλλα δύο μετάλλια. Για μια ακόμα φορά επιβεβαίωσαν με τις επιδόσεις τους, ότι δεν υστερούν σε τίποτα από τους αθλητές των άλλων συλλόγων της χώρας και το μόνο που λείπει, είναι η αυτοπεποίθηση και η εμπειρία που αποκτιέται από συμμετοχές σε τουρνουά τζούντο και επίσημους αγώνες, που δυστυχώς λόγω απόστασης και δυσβάσταχτου οικονομικού κόστους, δύσκολα επιτυγχάνεται.
Αναλυτικά:
Ο Αλέξανδρος Λέμκε κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των Παίδων Α’ -66 κιλά. Ξεκίνησε με ήττα από τον Γιώτα Ι., μπήκε στα Repechage όπου νίκησε τον Κοπελάκη Μ. και προκρίθηκε στον τελικό για την 3η θέση. Εκεί σε έναν αμφίρροπο αγώνα, νίκησε τον Κεραμά Δ. κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο, με τα χρώματα του Αγήνορα.
Στα +73 κιλά αγωνίστηκε ο Γιάννης Αναστασάκης. Στον πρώτο αγώνα ηττήθηκε από τον Σοφιανό Ι. Στα Repechage στον ημιτελικό για την τρίτη θέση, έχασε παρά την υπερπροσπάθειά του από τον Γκέκα Χ. του Προμηθέα Λάρισας, κατακτώντας τελικά την 7η θέση.
Με τέσσερις αμφίρροπους και δυνατούς αγώνες, κατηγορία των Παίδων Α’ -55 κιλά ο Γιάννης Λουμάνης, κατέκτησε την 8η θέση. Ξεκίνησε με δύο διαδοχικές νίκες επί των Κιάμου Ι. και Αράπη Η. του Πανηπειρωτικού φτάνοντας στον προημιτελικό, όπου ηττήθηκε από τον Αβραμίδη Γ. του ΠΑΟΚ. Στα Repechage ηττήθηκε από τον Πούλιο Α. του Α.Ο. Μαγνησίας.
Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Νίκος Αλμασίδης. Ο νεαρός αθλητής ηττήθηκε στον πρώτο του αγώνα από τον Λάμπρου Κ. Ο αντίπαλός του δεν προχώρησε στον επόμενο γύρο, οπότε δεν του δόθηκε η ευκαιρία να μπει στα Repechage και να διεκδικήσει την τρίτη θέση.
Ο Χρήστος Μωρόγιαννης μετά από μεγάλη μάχη κατέλαβε την 7η θέση στην κατηγορία Παίδων Α’ -38 κιλά. Στον πρώτο αγώνα ηττήθηκε από τον Μαυρίδη Λ. του ΕΟΣ Αχαρνών και μπήκε στα Repechage. Στον ημιτελικό για την 3η θέση, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Κιρακόζοφ Η. του Φίλιππου, κατακτώντας τελικά την 7η θέση στην κατάταξη.
Η Αγγελική Πότση αγωνίστηκε στην κατηγορία Κορασίδων Α’-48 κιλά. Ξεκίνησε εντυπωσιακά στον πρώτο της αγώνα, νικώντας εύκολα την Παπαθωμά Η. Στον προημιτελικό έχασε από την τελική νικήτρια την κατηγορίας Παπαδοπούλου Ε. Στα Repechage παρά την προσπάθειά της ηττήθηκε από την Αλεξίου Σ. του Πανιωνίου καταλαμβάνοντας τελικά την 7η θέση στην κατηγορία της.
Την αποστολή του Αγήνορα Ρόδου στην Κοζάνη, συνόδευσε ο προπονητής κ. Μιχάλης Κοντός (μαύρη ζώνη, 3dan), η υπεύθυνη της γραμματείας της σχολής κ. Καλλιόπη Μήσιου και γονείς των αθλητών.
Ο σύλλογος ευχαριστεί θερμά την Ε.Ο. Τζούντο και την κ. Σαλώμη Ηλιάδη για την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια που παρείχαν στην ομάδα.
Ο σύλλογος συγχαίρει τους αθλητές για την εμφάνιση, την μαχητικότητα και την αγωνιστικότητά τους, παρά τις δυσκολίες και την ταλαιπωρία της μετακίνησης και ευχαριστεί θερμά τους γονείς τους, για την στήριξη και την εμπιστοσύνη τους».