Πρώτο «βήμα» με Μπρέσκα

Με το δεξί ξεκίνησε τα πλέι οφ για τον τίτλο ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε με 1-0 του Ιάλυσου στο Δημοτικό Στάδιο στην πρεμιέρα της διαδικασίας, χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρέσκα στο 85’ και πήρε τους πρώτους του τρεις βαθμούς, «πιάνοντας» στην ειδική βαθμολογία τη Ρόδο και τη δεύτερη θέση.

Ο «γηραιός» κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο φινάλε και ενώ προηγουμένως είχε κινδυνέψει σε αρκετές περιπτώσεις να μείνει πίσω στο σκορ, με κυριότερη το χαμένο πέναλτι του Σπάρταλη στο 60’, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, την ώρα που ο «τοξοβόλος» αγωνίσθηκε στα τελευταία 15 λεπτά με εννέα.

Ο Διαγόρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ διατηρούσε τη μπάλα την περισσότερη ώρα στην κατοχή του, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δύο καλύτερες φάσεις στο πρώτο ημίωρο με τους Χατζηφούντα (16’) και Σπάρταλη (25’) να μην σημαδεύουν σωστά. Το ίδιο συνέβη και στη μοναδική καλή ευκαιρία των «κυανέρυθρων» στο πρώτο μέρος, με τον Μπρέσκα να σουτάρει στην αγκαλιά του Λουτριώτη μετά την πάσα του Ζουρούδη, και αφού στο 41’ ο τελευταίος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά την κεφαλιά-πάσα του Σαλαμαστράκη.

Στο 43’ ο Καρπαθάκης προσπάθησε να σουτάρει εντός περιοχής, όμως οι αμυντικοί του «γηραιού» πρόλαβαν και έβαλαν την κόντρα, απομακρύνοντας τον κίνδυνο, ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιάλυσος κέρδισε το φάουλ σε θέση έξω-αριστερά, ο Ρεκλείτης πάσαρε στον Παφιάκη, ο οποίος σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ταμπάση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε στο πρώτο τέταρτο και σε αυτό «βοήθησε» και η βροχή που ξεκίνησε να πέφτει στο Δημοτικό Στάδιο και η οποία δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, όμως στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε «ροκ». Στο 60’ ο Μαθιός πάσαρε στον Χατζηφούντα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ο Πασκούλεφ τον ανέτρεψε τραβώντας τον, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει το πέναλτι την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Διαγόρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπάρταλη που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 65’ και μετά από γύρισμα του Μπρέσκα ο Λυμπερόπουλος πλάσαρε ,όμως ο Λουτριώτης του είπε «όχι», ενώ στο 66’ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Σταυλάς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (ανέτρεψε τον Καπουράνη) και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Προβατίδης έκανε τη σέντρα, ο Ζουρούδης «έπιασε» την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως ο τερματοφύλακας του Ιάλυσου ήταν και πάλι εκεί, η μπάλα έφτασε στον Καπουράνη που σούταρε από κοντά, με τον Λουτριώτη να αποκρούει και πάλι.

Ο Ιάλυσος έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς στο 75’ ο Ρεκλείτης δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Σιδηρόπουλου για επικίνδυνο παίξιμο στον Μαΐλη. Στο 77’ ο Καρπαθάκης απέφυγε δύο αντιπάλους, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ οι «κυανέρυθροι» είχαν τη δική τους ευκαιρία δύο λεπτά μετά με τον Ζουρούδη να κάνει τη σέντρα, τον Λυμπερόπουλο να σουτάρει και τον Λουτριώτη να προχωρά σε ακόμη μια σημαντική επέμβαση.

Στο 85’ έγινε η φάση που έκρινε το ματς, καθώς ο Παφιάκης έπεσε άτσαλα πάνω στον Πεταυράκη μέσα στην περιοχή, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι. Ο Μπρέσκα ήταν εύστοχος από τα έντεκα μέτρα, κάνοντας το 1-0 και χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στον Διαγόρα.

*Πολύ καλή η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου (Πατσιόπουλος, Σταμ. Γιακουμάκης).

Διαγόρας: Ταμπάσης (46’ Κελαϊδής), Προβατίδης, Πεταυράκης, Μαΐλης, Σαλαμαστράκης, Καπουράνης (71’ Καρπαθάκης), Μπρέσκα, Θεοδοσίου, Πασκούλεφ, Αλιμπάς (46’ Λυμπερόπουλος), Ζουρούδης

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Καρπαθάκης, Ρεκλείτης, Μπιγκό (86’ Χατζηλιόντας), Παπαδημήτρης, Αθανασίου, Παφιάκης, Σπάρταλης (70’ Χειμωνέττος), Χατζηφούντας, Σταυλάς, Μαθιός